Ana Sayfa Urfa Haberleri PATRİOT KEŞİFLERİ YARIN BAŞLIYOR

PATRİOT KEŞİFLERİ YARIN BAŞLIYOR

Genelkurmay Başkanlığı, Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine yarın başlanacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 11:05
PATRİOT KEŞİFLERİ YARIN BAŞLIYOR

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, hava savunma sisteminin NATO tarafından desteklenmesi maksadıyla Türkiye'nin resmi talebinin NATO tarafından olumlu karşılandığı hatırlatıldı.

İntikal ettirilecek hava ve füze savunma sistemlerinin Türk hava savunma sistemleriyle entegre edilmesi, komuta kontrolü ve angajman kurallarına ilişkin çalışmaların NATO çerçevesinde sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''27 Kasım 2012 tarihinde, Türk ve NATO müttefiklerinden oluşturulacak heyetle Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başlanacaktır. Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılması sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olup 'Uçuşa Yasak Bölge' uygulaması veya taarruzi bir harekat için kullanılması söz konusu değildir. Bahse konu sistemlerle birlikte ülkemize gelecek yabancı askerlerin, NATO SOFA Antlaşması'na uygun olarak hazırlanacak bir mutabakat muhtırası (MOU) kapsamında, NATO Daimi Hava Savunma Planı'na uygun olarak görevlendirilmeleri sağlanacaktır. İntikal ettirilecek hava ve füze savunma sistemlerinin konuşlandırılacağı bölgeler, sistemlerin miktarı, ülkemize gelecek yabancı personel sayısı ve konuşlanma süresi, icra edilecek olan mevzi keşif faaliyetleri sonucunda belirlenecektir.''


Hollandalı heyet geliyor

Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO’dan savunma amaçlı talep ettiği Patriot füzeleri konusunda incelemelerde bulunmak üzere Hollandalı askeri bir keşif heyetinin Türkiye’ye gittiği bildirildi.

Farklı alanlarda uzman yaklaşık 10 kişiden oluşan heyetin 10 gün boyunca Türkiye’nin Suriye sınırında incelemelerde bulunması bekleniyor. Keşif heyeti, füze savunma sisteminin yerleştirileceği bölge, lojistik ve komuta merkezi konularını da araştıracak.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık