Ana Sayfa Urfa Haberleri PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK?

PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK?

Yaklaşık 49 gündür Kobani’de IŞİD Militanlarıyla PYD ve YPJ güçleri arasındaki çatışmaların yerini Peşmergelerin gelişi ile kafalarda soru işareti olan “peki şimdi ne olacak?” sorusu kaldı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2014 Perşembe 09:55
PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK?

49 gündür Topraklarını IŞİD militanlarına kaptırmamak için göğüs göğüs’e çarpışan YPG ve YPJ güçleri birçok kayıp verdiği gibi Koalisyon uçaklarının da desteği ile IŞİD militanlarına ağır darbe verilmişti.

Özellikle ağır silah olmamasından Kobani’de yaşanan iç çatışma dünya basınına yansımış ve ABD, Türkiye ve Iran Hükümeti harekete geçerek Kobani’ye Peşmerge gönderme kararı alınmıştı. ABD tarafından Türkiye’den geçiş izin istenmesi üzerine Türkiye Peşmergelerin geçişine izin vermiş ve Irak Peşmergeleri Türkiye üzerinden Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Mürşit Pınar Sınır kapısından Kobani’ye girişleri sağlanmıştı.

Peki, şimdi ne olacak? Soru akıllara kazınırken Irak IKBY Başkanı Barzani ise gönderilen Peşmergelerin "destek kuvveti ve silah" olarak gönderildiği açıklandı. Yapılan bu açıklamanın ardından Kobani’de dengelerin değişeceği gözlemlenirken YPG ve YPJ güçlerinin Peşmergeler tarafından eğitim göreceği öne sürüldü.

Ayrıca,Peşmergelerin Kobani'ye geçişleri sağlandıktan sonra bölgede sesizlik hakim olurken İddiaya göre IŞİD Militanlarınında Kobani'ye destek kuvveti alıp geleceği öne sürüldü.

Yine Kobani'de yaşanan olaylar ve genel olarak Suriye politikası hakkında AFP'ye açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ise Türkiye'yi Suriye'nin egemenliğini ihlal etmekle suçladı.

yine Peşmergelerin Kobani'ye geçmesiyle birlikte bölgede Kürt iktidarlığının sürmesi ve IŞİD Militanlarının bölgeyi almaması için büyük bir çatışma yaşanması beklenirken geceleri olmak üzere koalisyon uçaklarıda keşif uçuşları ve IŞİD Mevzilerini vurmayı sürdürüyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık