Ana Sayfa Dünya PERWER: ÇÖZÜM SÜRECİNE EN BÜYÜK DARBEYİ ERDOĞAN VE PKK VURDU

PERWER: ÇÖZÜM SÜRECİNE EN BÜYÜK DARBEYİ ERDOĞAN VE PKK VURDU

Kürt sanatçı Şivan Perwer, toplumların liderlere kurban edildiğini söyleyerek çözüm sürecine en büyük darbeyi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve PKK’nın vurduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2015 Pazartesi 14:03
PERWER: ÇÖZÜM SÜRECİNE EN BÜYÜK DARBEYİ ERDOĞAN VE PKK VURDU

Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’a konuşan Perwer, “Ben de 40 yıllık özgürlük mücadelemi çözüm sürecine kurban ettim. Bunun bile az da olsa değerini bilemediler.”

Çözüm sürecine güveninin kalmadığını dile getiren Kürt sanatçı, “Çözüm sürecini ortaya koyan Erdoğan ve Öcalan’dı; en büyük darbeyi de maalesef Erdoğan ve Öcalan’ın PKK’si vurdu” dedi.

Aslında Türkiye özgür bir ülke olana dek gitmeme kararını aldığını söyleyen Perwer, “Erdoğan çözüm sürecini başlatınca 38 yıl aradan sonra döndüm ama politik kisvelerin arkasındaki ihanetleri gördüm” dedi.

‘Erdoğan Türkçü kafalardan korktu’

sivan-perver

Erdoğan’ın, Kürt meselesini çözen ve Türkiye’de barışı sağlayan bir lider olabilme, hatta bu nedenle Nobel Barış Ödülü’nü alarak dünya tarihine adını yazdırabilme şansına sahip olduğuna değinen Kürt sanatçı, buna karşılık Erdoğan’ın Türkçü kafalardan korktuğu için geri adım attığını savundu: “Erdoğan, Kobane’deki gelişmelerle başlamak üzere giderek otoriterleşen militarist dil ve söylemler kullanmaya başladı.”

Perwer, süreçte yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Kürtlere her konuda eşit hak tanınmalı. Merkezin gücünü azaltacak, yerinden yönetimi sağlayacak bir sistem değişikliği yapılmalı. Güney Kürdistan’daki (Irak Kürdistanı) federatif yapı örnek alınmalı. Hemen anadilde eğitim sağlanmalı.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık