Ana Sayfa Urfa Haberleri Peşmerge Kobani'de İlk Ateşi Açtı (Video)

Peşmerge Kobani'de İlk Ateşi Açtı (Video)

Irak'tan gelen peşmerge güçleri, Kobani'ye girdikten sonra ilk ateşi IŞİD mevzilerine katyuşa füzesi atarak açtı. IŞİD'ten tepki yok.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2014 Cumartesi 22:21
Peşmerge Kobani'de İlk Ateşi Açtı (Video)

İki gün Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekledikten sonra Kobani'ye giren peşmerge güçleri, kentin batısındaki bir binayı karargâh olarak kullanmaya başlamış, farklı noktalara da mevzilenmişti. Peşmerge'nin sessizliği akşam saat 17.00 sıralarında bozuldu. Peşmergeler IŞİD mevzilerine altı katyuşa füzesi fıtlattı.

Peşmergeler, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilmişti.

ABD'DEN 10 HAVA SALDIRSI

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), ABD'ye bağlı savaş uçaklarının Kobani(Ayn el Arap) yakınlarındaki IŞİD mevzilerine beş ayrı hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

CENTCOM'un açıklamasına göre, Kobani yakınlarında yapılan bombardımanda IŞİD'e ait mevzilerin yanı sıra IŞİD üyelerinin kullandığı binalar da hedef alındı.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı ayrıca, Irak'ta Musul Barajı'nın güneybatısında IŞİD'e ait bir aracın curulduğunu, Kaim'de ise dört araç ve dört binanın hedef alındığını açıkladı.

 

 

PEŞMERGE KOBANİ'DE MEVZİLENDİ

Irak'tan gelen ve iki gündür Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekleyen peşmerge güçleriKobani'ye girişlerinin ardından kasabaın batısındaki bir binayı merkez olarak belirledi.

Buradan birlikleri Kobani'nin çeşitli noktalarına sevk eden peşmerge güçleri IŞİD'in olası saldırılarına karşı mevzilendi.

Sınır bölgesindeki Al Jazeera muhabiri, peşmerge ile IŞİD arasında şu ana kadar herhangi bir sıcak çatışma yaşanmadığını söyledi. Koalisyon uçakları da peşmergenin girişinden bu yana herhangi bir bombardıman gerçekleştirmedi.

Reuters'a konuşan ve PYD'nin ilan ettiği Kobani kantonu dış ilişkiler bakan yardımcısı İdris Nassan, "Eksik olan şey silah ve cephaneydi, bunların gelmesi bir de bunlara daha fazla savaşçının eklenmesiyle savaşın dengesinin değişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

DÜN GECE GİRİŞ YAPMIŞLARDI

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler, Urfa'daki iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girmişti.

Araçlar, Kobani'ye beşli gruplar halinde ve Yumurtalık köyü üzerinden geçti. IŞİD'in havan saldırısından korunmak için her beş peşmerge aracından sonra bir süre beklendi.

Peşmergelerin Kobani'ye girişi öncesinde koalisyon uçaklarının IŞİD'e yönelik bombardımanı da yoğunlaştı.

 

kaynak:haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star