Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri "PEYGAMBERLER ŞEHRİ"NDE MUKABELE GELENEĞİNE YOĞUN İLGİ

"PEYGAMBERLER ŞEHRİ"NDE MUKABELE GELENEĞİNE YOĞUN İLGİ

Hz. Muhammed ile Cebrail'in Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı okuyup kontrol etmelerine dayanan mukabele geleneği, Şanlıurfa'da vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2012 Pazar 14:47
Hz. Muhammed ile Cebrail'in Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı okuyup kontrol etmelerine dayanan mukabele geleneği, ''Peygamberler Şehri'' olarak da nitelendirilen Şanlıurfa'da vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.


Hava sıcaklığının gündüzleri gölgede 45 dereceye yaklaştığı kentte, oruç tutan yüzlerce vatandaş, genellikle öğle ve ikindi namazlarının ardından camilerde okunan mukabeleleri dinlemeyi tercih ediyor.Klima ve taş mimarisinin etkisiyle dışarıya göre daha serin olan camiler, vatandaşların aynı zamanda ruh ve bedenlerini dinlendirmelerine de yardımcı oluyor.Şanlıurfa Müftüsü Ramazan Tahiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mukabelenin, ''Karşılama, iki şeyi birbiriyle karşılaştırma'' anlamına geldiğini söyledi.Mukabelenin, bir insan okuduğu Kur'an-ı Kerim'i, diğerlerinin takip ederek, baştan sona okuması anlamına geldiğini belirten Müftü Tahiroğlu, geleneğin Hz. Muhammed ile Cebrail'in ramazanın her gecesi, o ana kadar nazil olan ayet ve sureleri karşılıklı okuyup kontrol etmelerine dayandığını anlattı.Müftü Tahiroğlu, kentteki tüm camilerde mukabele okunduğunu ifade ederek, ''Şanlıurfa'da bin 500 camide mukabele okunuyor. Vatandaşlarımızın gösterdiği ilgiye teşekkür ediyoruz'' dedi.''Sıcak havalarda sığınma yeri''Peygamberler Camisi İmamı Şükrü Özdemir de, sıcak havalara rağmen Şanlıurfalıların gerek kendi camilerinde gerekse de diğer camilerde okunan mukabelelere yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.


Sadece kendi camisinde yaklaşık 100 kişinin mukabeleleri takip ettiğini belirten Özdemir, sıcak havalarda vatandaşların bir sığınma yeri olarak gördükleri camilere gelerek, ibadet etmeye çalıştığını kaydetti.


Yaklaşık 17 saat oruç tutan vatandaşlar ise daha serin olan camilerde vakit geçirmeyi tercih ettiklerini ifade eden Özdemir, camilerde hem sohbet ettiklerini, hem de okunan mukabeleleri dinlediklerini sözlerine ekledi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık