Ana Sayfa Urfa Haberleri Pirinç Üretiminde Teknoloji Çağı

Pirinç Üretiminde Teknoloji Çağı

NKÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin çeltik üretiminde, dünyanın en modern tarım tekniklerini kullanan üreticilere sahip olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2011 Salı 05:53
Pirinç Üretiminde Teknoloji Çağı
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin çeltik üretiminde, dünyanın en modern tarım tekniklerini kullanan üreticilere sahip olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2000 yılından sonra pirinç üretimini ve tüketimini arttıran bir ülke durumuna geldiğini söyledi.

Türkiye'de, pirinç üretiminin artmasında tarımsal araştırmalar ve çiftçilerin bilinçlenmesinin önemli faktör oluşturduğunu ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

" Türkiye'de, pirinç üretiminin artmasındaki en önemli etken, 1990'lı yılların sonuna doğru ortaya çıkan Osmancık çeşidinin Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanlarınca geliştirilmesi ve çiftçinin de buna katkı sağlaması. Üreticimiz, belkide dünyanın en bilinçli çiftçileri. Çeltik üretiminde dünyanın en modern tarım tekniklerini kullanarak mekanizasyonu yüksek düzeylere çıkartan ve nitelikli tohum kullanan, eğitimli ve bilgili çiftçilere sahibiz. Bu çiftçilerimiz, çeltikten kazandıkları parayı yine çeltiğe yatırdı ve ekim alanlarını arttırarak verimliliği yükseltti."

-"Yeni çeltik alanlarına ihtiyaç var"-

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Türkiye'nin, üretimde modernizasyonun yakalanmasına rağmen, yurt içi talebin karşılanmaması nedeniyle pirinç ithalatının olduğunu bildirdi.

Yeni çeltik alanların ihtiyaç olduğuna değinen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:

" Türkiye'de yeni çeltik alanlarına ihtiyacımız var. Trakya Bölgesi'nde Hamzadere ve Çakmak Barajı'nın devreye girmesiyle yaklaşık 300 bin dekarlık alan da devreye girecek. Güneydoğu Marmara'da Manyas Barajı'nın açılması yine aynı şekilde yeni çeltik alanı oluşturdu. Aslında en büyük potansiyel olan Güneydoğu Anadolu'da Şanlıurfa ve Akçakaya bölgesindeki tarım alanlarında çeltik tarımı uygulanabilir.

Türkiye'de, pirinç ithalatını zorunlu kılan bir temel faktör daha var, o da yapısal sorunlar ve bu yapısal sorunların bir türlü önüne geçemiyoruz. Kullanılan akaryakıt, elektrik, ilaç ve gübre çok pahalı. Bu yüzden üreticimiz ithal pirinçle rekabet edemiyor. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de üretilen pirinç Amerika'da üretilen pirinçten iki kat daha fazla maliyetle üretiliyor. Bunun nedeni ise, çeltik üretiminde akaryakıta ve elektriğe bağlı teknoloji kullanıldığından maliyetlerimiz son derece artıyor."

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Türkiye'deki çeltik fabrikalarının yılda 3 milyon ton çeltik işleme kapasitesi olduğunu anımsatarak, üretimin ülke genelinde 800 bin ton olduğunu bildirdi.

-Çeltiği pirince dönüştüren yerli teknoloji-

Türkiye'de, çeltik fabrikalarında kullanılan makinelerin yerli imalatını yapan Yaşar Makina Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Polatcan da, ülkede çeltik işlemede çağ atlandığını ifade etti.

Polatcan, Türkiye'de gelişen teknolojiyle birlikte çeltiğin, pirince dönüşme sürecinin el değmeden, yerli teknolojiyle gerçekleştirildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çeltik işleme tesislerinde aralarında çeltiğin kurutulduğu makine de olmak üzere 23 farklı makine kullanılıyor. Bunları kısaca anlatmak gerekirse, ilk olarak işlenecek çeltiğin analizi yapılır. Yani 100 ton çeltiğin çeşitli bölgelerinden 100 gram çeltik örneği alınır ve randıman makinesi dediğimiz mini çeltik fabrikasında işlenir. Burada, 100 gram çeltikten elde edilen ürün ile o çeltiğin kalitesi ve fiyatı belirlenir.

Daha sonra, kamyon veya traktörlerle getirilen çeltik, havuza dökülür ve buradan taşıyıcı bantlar ile çeltik eleğine taşınır. Burada çeltiğin sapı, tozu, ve toprağı ayıklandıktan sonra çeltik taş ayırıcısında taşı ayıklanır. Çeltikler, buradan soyuculara taşınarak kabuklarından ayrılır. Daha sonra pirincin kepeğini, kırığını ve tozu ayrılarak pirinç parlatılır. Son olarak renk ayırıcı dediğimiz makinede farklı renklerde olan pirinç taneleri elenir ve pirinçler hiç el değmeden paketlenir.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık