Ana Sayfa Ekonomi Piyasalardan Seçime İlk Tepki

Piyasalardan Seçime İlk Tepki

Lira, 2011 Genel Seçimlerinde sonuçların piyasa beklentilerine paralel olarak çıkmasıyla, dolar ve euro karşısında güne güçlü başladı. Dolar/TL 1.57, euro/TL ise 2.25 seviyesinde bulunuyor.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2011 Pazartesi 02:56
Piyasalardan Seçime İlk Tepki
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise güne yaklaşık yüzde 0.60 primle 64 bin puanın üstünde başladı ancak kısa sürede kazançlarını geri vererek eksiyle geçti.

 

Piyasa analistleri İMKB'nin bu hareketinin özellikle yurtdışındaki olumsuz havadan kaynaklandığını belirtiyor.

 

Yurtdışındaki piyasalarda gerilemenin arkasında ise küresel ekonominin yavaşladığı endişeleri ağır basıyor. ABD borsalarının haftalık bazda arka arkaya altıncı haftayı da ekside kapatmasının ardından Asya endeksleri haftaya düşüşle başladı. Endeksler, genelde yüzde 1 civarı değer kaybetmiş bulunuyor.

 

İçeride bugün piyasaların gözünün odaklanacağı diğer bir gelişme de cari açık verileri olacak. Nisan ayı cari açık verileri, piyasaların son dönemde yakından takip ettiği en önemli göstergelerden biri olduğu için yön belirlemede önemli olacağı kaydediliyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu:

 

Piyasaların beklentisi referandum sürecine daha zor gidecek bir meclis aritmetiği olacağı yönündeydi. Ak Parti, bu sandalye sayısıyla referandum sürecini zorlayabilir. Bu piyasa açısından biraz endişe yaratacaktır. Piyasanın istediği en iyi sonuç bu değildi. Bu aritmetik, ekonominin, birinci gündem maddesi olması için gerekli ortamı tam anlamıyla sunmuyor. 

 

Ancak, Ak Parti'nin oy oranının artmasına rağmen, sandalye sayısının düşük kalması yurt dışı piyasalar tarafından o kadar olumsuz karşılanmayabilir. Burada enerjinin bir kısmı ekonomiden, siyasete kayabilir. Ak Parti'nin iktidarını sürdüreceği sonucu zaten fiyatlanmıştı. O nedenle piyasalarda ilk etapta aşırı bir tepki beklemiyorum. İlk tepkinin olumsuz olacağını düşünmüyorum. Piyaslar bundan sonra iktidarın atacağı adımlara bakacaktır.

 

YURTDIŞI VE ATILACAK YENİ ADIMLAR ÖNEMLİ


ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
 

"Genel olarak piyasa beklentisine uyumlu bir sonuç. Pozitif algılanacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde piyasaların beklentisi cari açık tarafında önemli adımlar atılacağı yönünde. Hükümetin bu adımları atma gücü olacak. Piyasalarda ise seçimlerde görülen olumlu hareketin bir miktar daha devam edeceğini tahmin ediyoruz.
 

"Piyasaların ilk tepkisi olumlu olacaktır. Ancak yurtdışı piyasaların seyri de bu dönemde çok önemli. Piyasadaki olumlu hareketin kalıcı olup olmayacağı piyasaların hareketine ve içeride alınan sıkılaştırmaya yönelik adımların devam edip etmeyeceğine bağlı olacak".

 

İLK TEPKİ OLUMLU OLUR ANCAK UZUN SOLUKLU OLMAZ

  

Oyak Yatırım Araştırma Bölümü Müdür Yardımcısı Alper Erginol:

 

"Ak Parti'nin oy oranındaki artış dikkat çekici. Şimdi ekonomik tarafta neler olacağına bakmamız gerekiyor. Sonuçlar, ekonomik anlamda milletimizin Ak Parti'nin mevcut politikasına onay verdiğini gösteriyor. Genel olarak ekonomi tarafında seçim öncesindeki atılan adımlarda değişiklik olmadığı takdirde yani bir anlamda siyaset, ekonominin önüne geçmezse genel olarak bir olumlu hava göreceğiz.

 

Seçim sonuçlarının gelmesiyle beklenti de gerçekleşmiş oldu. Yurtdışında kötü bir hava var, bu kötü hava izin verdiği sürece yurtiçi piyasalar olumlu hareket edecektir. Ancak piyasalardaki bu hareketin çok uzun soluklu olacağını düşünmüyoruz.

 

Döviz tarafında ise TL'nin değer kazandığını görmüştük. Seçim sonuçlarıyla Türk lirasını değerini korumaya devam edeceğini düşünüyoruz".

 

ÇOK BÜYÜK HAREKETLER OLMAZ

 

Osmanlı Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Murat Salar:

 

Seçimden çıkan sonuç, Ak Parti'nin ekonomik politikalarının onaylanması anlamına geliyor. 

      

Sonuçlar piyasaların beklentileri dahilinde gerçekleşti. Herhangi bir sürpriz yok. Piyasa 367'nin üstünü veya 276'nın altını olumsuz fiyatlayabilirdi ama şimdi o risk ortadan kalktı.

 

Mevcut durumda piyasada çok büyük hareketler olacağını zannetmiyorum. Biraz dengeli bir seyir olabilir. Piyasalar önümüzeki dönemde Anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyecektir. (hürriyet.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık