Ana Sayfa Güncel PKK 5 BİN ŞEMSİYEYİ NEDEN ALDI?

PKK 5 BİN ŞEMSİYEYİ NEDEN ALDI?

İstihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK'nın Kuzey Irak'ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Peki ama neden?

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2012 Çarşamba 23:57
PKK 5 BİN ŞEMSİYEYİ NEDEN ALDI?
Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçeleri Yüksekova'nın Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş Karakolu ve Şemdinli'nin Derecik bölgesindeki İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'nın koruma üs bölgelerine dün sabaha karşı eş zamanlı saldırı düzenleyip, 8 askeri şehit eden 19 askeri de yaralayan PKK'lılara  karşı bölgede başlatılan operasyon, genişletilerek sürdürülüyor.
Ölen PKK'lılarda şemsiyeler bulunurken, PKK'lıların ilk kez bu saldırıda termal kameralara yakalanmamak için şemsiye kullandığı ortaya çıktı.
PKK'lı yaklaşık 300 teröristle gerçekleştirdiği eş zamanlı saldırının hemen ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun da bölgeye gelmesi üzerine son dönemdeki en büyük operasyonu için düğmeye basıldı.
Hakkari'nin sınıra yakın kesiminde 4 bin askerle özel harekat polisleri ve korucuların başlattığı operasyon, dün geceden itibaren genişletildi. Yeni takviyelerle birlikte Çukurca yönünde PKK'nın Basyan ve Avaşin kamplarına da yakın olan Aktütün ve Yeşilova bölgeleri de operasyon alanı içerisine alındı.
TERMAL KAMERAYA KARŞI ŞEMSİYE
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca kesimindeki askeri birliklere dün sabah saatlerinde PKK'lılar  tarafından ağır silahlarla düzenlediği ve 8 askerin şehit olduğu, 19 askerin de yaralandığı saldırıda ölü ele geçirilen PKK'lı militanların üzerinden şemsiyeler çıktı. Daha önce vücutlarına naylon saran PKK'lıların, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi.
PKK'lı militanların böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, "PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor" dedi.
5 BİN ŞEMSİYE ALINMIŞ
Güvenlik ve istihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK'nın Kuzey Irak'ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Siyah renkte özel yapılan 5 bin şemsiye alan PKK'nın bu şemsiyeleri eyleme katılacak olan militanlarına dağıttığı belirtildi.
Jandarma Özel Harekat Timlerinin sıcak takip sırasında bir kaç noktada sıcak takip yaparken Kuzey Irak sınırları içine girdi. Burada da PKK'lılarla çatışmalar yaşandığı ve operasyonların sürdüğü kaydedildi.
DHA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star