Ana Sayfa Türkiye PKK'nın İnfaz Şifresi 'Lolan'

PKK'nın İnfaz Şifresi 'Lolan'

Özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından PKK'nın infazlarına yönelik soruşturma başlatılması, örgütün yaptığı katliamları gündeme taşıdı.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2012 Pazartesi 07:05
PKK'nın İnfaz Şifresi 'Lolan'
Özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından PKK'nın infazlarına yönelik soruşturma başlatılması, örgütün yaptığı katliamları gündeme taşıdı. PKK , özellikle Hakurk yakınlarında bulunan Lolan kampında, infazlarını gerçekleştiriyor. Örgütün uygulamalarına karşı çıkan militanlar için verilen "Lolan'a gönderilsin" talimatı ise ölüm anlamına geliyor. Özellikle 1983-1985 yılları arasında 100'ün üzerinde PKK mensubunun burada öldürüldüğü belirtiliyor.

'Delal' kod adlı Saime Aşkın, Şanlıurfa'da öğretmen iken PKK'ya katıldı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra ise Lübnan'a geçen Aşkın, PKK'nın  Merkez Yürütme Konseyi üyeliğine kadar yükseldi. Abdullah Öcalan'ın kadın ilişkilerine karşı çıkan Aşkın, Lolan Kampı'na gönderildi. Burada uzun işkencelere maruz kalan Aşkın, öldürüldü. Aşkın'dan sonra arkadaşı Tunceli Öğretmen Okulu'ndan mezun olan Bircan Yıldız da Lolan'da kurşun sıkılarak öldürüldü. (zaman)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık