Ana Sayfa Siyaset PKK’ya Iran modeli önerisi

PKK’ya Iran modeli önerisi

Türkiye’nin kara harekâtı hazırlıklarından kaygılanan Kürt Yönetimi, PKK’ya İran KDP’si modelini önerdi. Talabani de devrede

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2011 Pazar 18:06
PKK’ya Iran modeli önerisi
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirmek için dün Bağdat’ta temaslara başlarken, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin çözüm için devreye gireceği öğrenildi. Alınan bilgiye göre Talabani’nin kurmayları ve özel istihbarat birimi Zenyari, PKK yöneticileri ile görüşerek, örgüte önce ateşkes çağrısı yapacak, ardından da Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak silah bırakmalarını isteyecek. Federal Kürdistan yönetimi ise, PKK’ya İran KDP’si modeli önerdi.

Kuzey Irak’taki Federal Kürdistan Hükümeti Başkanı Mesud Barzani’ye bağlı istihbarat örgütü Parastin’ın PKK’nın üst düzey iki yöneticisiyle Ranya ve Kortek bölgelerinde yaptığı görüşmenin ardından bu kez Celal Talabani’nin özel istihbarat birimi Zenyari devreye giriyor.Eski PKK’lıların durumu Talabani, PKK’dan ayrılanlar içinde bir çözüm arayışında. Zira 3 bin 981 eski PKK’lı ve 8 bini aşkın İran KDP’sine bağlı kişi, Kürt yönetiminden siyasi oturum almış durumda. Bunların başında Osman Öcalan ve Nizamattin Taş gibi örgütün eski önemli isimleri de yer alıyor. Kürt yönetimi bu isimler için de geri dönüşlerin sağlanmasını istiyor.

Önce ateşkes istenecek Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin kurmayları ve Zenyari, çözüm için PKK yöneticileriyle görüşecek. Talabani ve KYB cephesi, PKK’dan önce ateşkes kararı almasını, Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak da silah bırakmalarını isteyecek.

İran modeli önerisi PKK’yla savaşmak istemeyen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, kısa bir süre önce istihbarat örgütü ‘Parastin’ aracılığıyla örgüt yöneticileriyle yaptığı iki ayrı görüşmeden şu ana kadar sonuç alamadı. 


TARAF

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan, kanaat önderleri ile buluşacak

Erdoğan, kanaat önderleri ile buluşacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık