Ana Sayfa Spor Platini’den Fenerbahçe'ye Tehdit

Platini’den Fenerbahçe'ye Tehdit

Erzik ve Arıboğan ile dün Saint Petersburg'da bir araya gelen UEFA Başkanı, bir defaya mahsus küme düşmenin kaldırılması formülüne karşı çıkmayacağı mesajını verdi

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2012 Cuma 13:59
Platini’den Fenerbahçe'ye Tehdit
UEFA Başkanı Michael Platini'nin, Türkiye'deki şike ve teşvik süreciyle ilgili bir defaya mahsus küme düşmenin kaldırılması formülüne yeşil ışık yaktığı, ancak söz konusu eylemlere karışan kulüplere kesinlikle ceza verilmesini istediği öğrenildi.

UEFA Birinci Başkan Vekili Şenes Erzik ve TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ile dün biraraya gelen Platini'nin, federasyonun disiplin soruşturmasıyla ilgili bilgi aldığı, 26 Ocak'taki genel kurulun sorunsuz bitmesi dileğinde bulunduğu ifade edildi.
Şike ve teşvik soruşturmasında adı geçen kulüplere öngörülen küme düşürme cezasının bir defaya mahsus uygulanmaması formülünün uygulanmasında kendileri açısından sorun olmadığını belirten Platini'nin "Bu sizin iç işiniz. Ancak şikeye karışan kulüpler asla cezasız kalamaz. Aksi halde UEFA yaptırımları ulusal federasyonlar için devreye girer" dediği belirtildi.
Platini'nin, kulüplere verilecek cezanın yanı sıra şikeye karışan kulüp başkanı, yönetici, teknik adam ve futbolculara taviz verilmemesi, mevcut talimatlarda belirtilen cezaların uygulanmasını da gündeme getirdiği bildirildi. Ayrıca kişisel cezalarda indirim yapılmaması gerektiğinin altını çizdiği de vurgulandı.

Michel Platini, Rusya Futbol Federasyonu'nun kuruluş yıldönümü nedeniyle S.Petersburg'da bulunan Türk heyeti ile yaptığı görüşmelerde Fenerbahçe'nin CAS'a açtığı davayı da gündeme getirdi. Sarı-lacivertli kulübün, UEFA ve TFF aleyhine açtığı 45 milyon euroluk tazminat davasını geri çekmemesi durumunda UEFA'nın bu ay içinde kendi disiplin soruşturmasını başlatacağını söyleyen Platini, Fenerbahçe'nin ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

Nyon'da süreç anlatıldı

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, yönetim kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu ve Baş Hukuk Müşaviri İlhan Helvacı ise aynı saatlerde Nyon'da UEFA Genel Sekreteri Infantino ile bir araya geldi.

Türk heyeti Türkiye'deki şike davasında hangi noktaya gelindiği, disiplin talimatının 58. maddesinde yapılması planlanan değişiklik, cezaların yeniden düzenlenmesi konularında Infantino'ya bilgi aktardı.

Genel Sekreter'in herhangi görüş beyan etmediği, ancak UEFA'nın "şikeye sıfır tolerans" ilkesini hatırlattığı toplantıda, 26 Ocak'taki olağanüstü genel kuruldan sonra sürecin hızlandırılması ve şike eylemine karışan şahıs ile kulüplere gerekli cezaların vakit geçirmeden verilmesi beklentisinde olduklarını söylediği öğrenildi.
CEMAL ERSEN/MİLLİYET
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star