Ana Sayfa Urfa Haberleri Polat'tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Polat'tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Şanlıurfa Kadınları Kalkındırma Derneği Başkanı Vildan Polat 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2012 Çarşamba 19:50
Polat'tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Şanlıurfa Kadınları Kalkındırma Derneği Başkanı Vildan Polat 8 Mart yaptığı açıklamada:"Ülkemin kadınlarına iyi davranmaya çalışmayın onlara karşı sadece adetli olun yeter. Kadının özgürlüğü deyip kadının çağdaş yaşamdaki rolü gibi kadını bir meta gibi kullanmaktan vazgeçin kadın için daima gerçekten adaletli düşününün vicdanınızı susturmayın bu denli özgürlükle kadın bütün haklarını kazanmış olur.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü çoğumuz her zaman yaptığımız gibi sıralayacağız yine kadın hakları, kadının toplumsal rollerini, kadının ülke geleceğindeki toplumsal rolünü, kadının ülke ekonomisindeki yerini vs... Ve her zaman olduğu gibi yaptığımız tartışmalarla, yaptığımız çıkışlarla bu haftadaki özel bir gün kadınlara ayrılmış ya hep kadınları haklı çıkaracağız. Lakin pratikteki uygulamalarda değişen bir şey olmayacak. Yemek yapılmadığı için kadına, çocuk büyütmek sadece annenin görevi çocuğa iyi bakılmayıp, hastalandığı için anneye, arkadaş edinip bir arkadaşına mesaj çektiği için bacımıza şiddet uygulayacağız. Namusumuz biliriz kadınlarımızı, bazıları yan baktı diye bir kaşık suda fırtınalar kopartırız, cinayetler işleriz lakin cadde de sokakta yanımızda bulunmasından kişisel kariyerimizi düşürdüğü/çizdiği için olacak ki arkamızdan iki metrelik mesafeyle bize yoldaşlık etmesini isteriz.
Bunun önüne geçmemiz için ilk olarak kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamamız lazım. Bunun için de ilk olarak iyi bir eğitim ve geçimlerini sağlayabilecek iyi bir işe kavuşturulmaları gerek. Kadın kendi ayakları üzerinde durduğu ve ev ekonomisine katkıda bulunduğu zaman evdeki şiddet ortamı da ortadan kalkacaktır çünkü bugün evde yaşanan şiddet büyük oranda geçim sıkıntısı nedeniyle yaşanıyor.


1. Dünyadaki işlerin %66'sı kadınlar tarafından görülüyor.
2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10'una sahipler.
3. Dünya'daki mal varlığının ise % 1'ine sahipler.
4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34'ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90'ına ve toplam mal varlığının % 99'una sahipler.


Türkiye'den Rakamlar ( Milliyet, 8 Mart 2001)

1. Şehirlerde evli kadınların % 18'i, köylerde de % 76'sı eşleri tarafından dövülüyor.
2. Kadınların % 57,7'si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.
3. Aile içi suçların % 90'ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.
Dünya genelinde kadın haklarında son yıllarda meydana gelen artış dahi birçok gerçeği değiştirebilecek nitelikte değildir. Dünyadaki en fakir insanların büyük bir çoğunluğu kadın, dünyadaki eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu yine kadınlar. Kadınlar bugün ülkemizde de erkeklere göre %25 - 50 oranında daha az ücretle çalıştırılmaktadırlar.

Kadınlarımıza daha bir hayat dileyerek tüm kadınlarımızın dünya kadınlar günü’nü kutluyoruz." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık