Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Polisler hakkında suç duyurusu

Polisler hakkında suç duyurusu

Şanlıurfa da Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) kendilerini 8 Mart yürüyüşünde darp ettikleri iddias ile polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 12 Mart 2011 Cumartesi 01:04
Polisler hakkında suç duyurusu
Şanlıurfa da Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından düzenlenen 8 Mart Kadınlar Günü mitingini öncesi düzenlenen yürüyüş sırasında kendilerini zor kullanarak gözaltına almak isteyen miting bitiminde de darp ettiklerini iddia ettikleri polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.


Geçen 7 Mart günü, DÖKH tarafından Şanlıurfa'da, kapatılan DEP milletvekili Leyla Zana'nın katılımıyla 'Kadın kırımına son' mitingi düzenlendi. Miting için kent merkezinde toplanarak sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalıkta bulunan 18 yaşında olan Gazali Yazar, Ferhat Yıldırım ile Hüseyin Kara isimli dershane öğrencileri, yürüyüş sırasında polisler tarafından gözaltına alınmak istendi. Kısa süreli arbedenin yaşandığı gerginlikte, 3 genç kalabalığın araya girmesi üzerine gözaltına alınmadı. Mitingin bitmesinin ardından polislerce göz takibinde olan 3 genç, kalabalığın dağılmasıyla gözaltına alınıp Sarayönü Polis Merkezi'ne götürüldü. '2911 sayılı kanuna muhalefet' suçundan sorgulanan 3 genç, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Kendilerinin haksız yere gözaltına alan sivil polislerden kimlik sordukları gerekçesiyle 'hem mitinge geliyorsunuz, hem de kimlik istiyorsunuz' diyerek, darp edildikleri iddia eden gençler, İnsan Hakları Derneği ve BDP üyesinin bulunduğu yaklaşık 20 kişilik bir grupla Şanlıurfa Adliyesine gelerek, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.


Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nun yenilenmesinden bu yana ölçüsüz ve orantısız polis şiddetine uğrayan 3 genç, adına açıklamada bulunan İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir miting yapıldı. Mitingin dağılımının ardından sivil şahsılar tarafından 3 arkadaşımıza kimlik kontrolü yapılmak istenmişti. Kimlik kontrolüne maruz kalan arkadaşlarımız ise kimlik soran sivil memurlara, sizi tanımıyoruz kimliğinizi gösterebilirimsiniz? talebinde bulunmuştu. Ancak gençlerin bu talebi sert tepkiyle karşılaşılarak, arkadaşlarımız yaka parça bir şekilde darp edilip hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştı.


Konuşmasında Emniyet Genel Müdürlüğünün defalara tanımadığınız kişilerden kimliklerini sorunuz, yönünde sık sık talimatına da değinen İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, konuşmasına söyle devam etti. "Bu konuda daha öncelerde çok acı tecrübeler de yaşanmıştı. Polis kılığına girip bunu kötü amaçlarıyla kullananlarda olmuştu. Ama nedense Urfa cumhuriyetinde bu kurallar geçersiz durumdadır. Mağdur olan bu gençlerimiz hukuk adına bu polisler, adına suç duyurusunda bulunmak için savcılığa geldik" dedi.
Alkışlar eşliğinde ellerindeki dilekçelerle birlikte adliyeye giren 3 genç için polis, adliye binasında ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti.kaynak:
edessatv.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık