Ana Sayfa Urfa Haberleri POLİSTEN HALFETİ'DEKİ NEWROZ ŞENLİĞİNE ORANTISIZ MÜDAHALE

POLİSTEN HALFETİ'DEKİ NEWROZ ŞENLİĞİNE ORANTISIZ MÜDAHALE

Halfeti'de halay ve müzik şenliği şeklinde gerçekleştirilen Newroz kutlamlasına polis tahammül edemedi.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2012 Salı 13:32
POLİSTEN HALFETİ'DEKİ NEWROZ ŞENLİĞİNE ORANTISIZ MÜDAHALE
Bugün Halfeti'de halay ve müzik şenliği şeklinde gerçekleştirilen Newroz kutlamlasına polis tahammül edemedi. Çocuk-yaşlı, kadın-erkek demeden halay çeken vatandaşları tartaklayan polis, gaz bomba ve plastik mermi kullanarak kutlamayı orantısız bir şekilde dağıttı. Müdahaleye taşla karşılık veren üç genc ise gözaltına alındı.

Resmî tatil bile olmayan Newroz, gününde kutlanmalıymış (!)

Polis ve valiliğn her il ve ilçede gösterdikleri müdahale gerekcesi, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in 'Nevruz, gününde kutlanır' cümlesi. Yani, resmî tatil bile olmayan bir günün ne zaman kutlanıp kutlanmayacağına ilişkin halk değil, polis ve valilik karar verebiliyormuş.

Öte yandan birçok il ve ilçelerde valilik, Newroz kutlamasını 21 Mart'ta değil, 18-21 Mart arasında kutluyor. Halk, polis ve valinin bu skandal yetkisine tepkili, çünkü Newroz'u bu kadar çelişkili bir gerekçeyle yasaklayabilme yetkileri hiçbir resmî veya kanunî belgelere dayanmamaktadır.BDP Newroz yasakları Şahin'e sordu

BDP Bitlis Milletvekili Hüseyin Zenderlioğlu, Newroz'un kutlanmasının yasaklanmasına ilişkin İçişleri İdris Naim Şahin'e yazılı soru önergesi verdi. Zenderlioğlu önergesinde, Newroz'u Ortadoğu ve Kürt halkının büyük bir heyecanla beklediğini ve kutlamalara haftalar öncesinden başladığını belirtti. Newroz'un 1980'li yıllarda yasaklanmasına rağmen kutlandığını hatırlatan Zenderlioğlu, her türlü baskıya rağmen Türkiye'de Kürtlerin Newroz'u sahiplendiğini belirtti.

Cevap bekleyen sorular

BDP Milletvekili Zenderlioğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in şu sorulara yanıt vermesini istedi:

  • "Türkiye de kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yapılırken valiliklerden izin alınmakta mıdır?
  • Newroz'u gününden önce kutlamanın sakıncaları ve zararları nelerdir?
  • Türkiye'ye ve halka ne gibi zararları vardır? Türkiye'de yaşayan halklar bayramlarını istedikleri zaman kutlayamazlar mı?
  • Başta İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Van olmak üzere halkın nevrozu kutlama tarihi olarak istediği 18 Mart Pazar gününe izin verilmemesinin nedenleri nelerdir?
  • İzin verilmemesi halkın iradesine yapılan bir saygısızlık ve hak ihlali değil midir?
  • 21 Mart Newroz'u resmi tatil yapmayı düşünüyor musunuz?
  • Newroz yasaklarının ortaya çıkardığı olası sonuçlar nelerdir?
  • Newroz kutlamalarında gözaltına alınanların, polis tarafından darp edilenlerin ve polislerin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı nedir? Ne kadar gaz bombası kullanılmıştır?"

(halfetihaber.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık