Ana Sayfa Urfa Haberleri Proje ile değişen hayatlar

Proje ile değişen hayatlar

M.TAHİR COŞANDAL Eyvan Vakfı,Devlet Hastanesi işbirliği ile sodes kapsamında proje. Proje kelimesi Şanlıurfa’da çok sık kullanılan bir kelime. Her fikir neredeyse bir proje olarak görülebiliyor. Fakat projeler hayata geçmekte ve sonuçlar almakta çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Vereceğimiz örnek ise bir başka. Türkiye'de de nadir örneklerden, Şanlıurfa’da ise bir ilk. Projenin adı ise: Madde Bağımlılarının Psikososyal Rehabilitasyonu Projesi.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 08:03
Proje ile değişen hayatlar
Eyvan Kültür, Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından açılan SODES Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi’nde madde bağımlısı gençler tedavi edilerek, topluma kazandırılıyor.
“Madde Bağımlılarının Psikososyal Rehabilitasyonu Projesi” kapsamında Harrankapı Mahallesinde açılan SODES Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi Eyvan Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından yürütülmekte ve Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Devlet Planlama Teşkilatı tarafından SODES kapsamında finanse edilmektedir.
SODES Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi aynı zamanda Harrankapı Mahallesinde bir projenin de uygulama merkezi. Bu merkezi diğer tüm merkezlerden ayıran önemli bir detay var. O detay ise bağımlılar için bir psikososyal rehabilitasyon merkezi olması. Bu kapıdan giren her bir bağımlı, topluma kazandırılmış bir birey, olarak çıkıyor. Proje bu başarıyı şimdiye kadar göstermiş ve dört aylık bir sürede 29 bağımlı tedavi görmüş.  


Madde Bağımlılarının Psikososyal Rehabilitasyonu projesi, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Eyvan Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği ile ortaklaşa yürütülüyor. Proje bu anlamda bir ilk olma özelliği de taşıyor. İlk defa bir kamu idaresi ile bir sivil oluşum projeyi ortak olarak yürütüyor.
Rehabilitasyon programına katılacak olan hastalar, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği’nde değerlendirilmelerinin ardından, bu proje aracılığı ile SODES Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi’nde tedavi görmeye başlıyorlar. Türkiye genelinde bağımlıların tedavileri ilaç kullanımına bağlı olarak yataklı hastanelerde yürütülürken, bu merkezde tedavi için alternatif yollar geliştirilmiş.
Rehabilitasyon programına alınan kişi burada günün çeşitli saatlerinde birbirinden farklı birçok faaliyete katılıyor. Bu faaliyetlerin her biri toplumsal hayatla bütünleşik olarak düşünülmüş. Bilgisayar eğitiminden, ney kursuna, bağlama kursundan masa tenisi turnuvaları ve ebru kursuna varan bir dizi etkinlikle tedavi süreci devam ediyor. Ayrıca programa dahil edilen bağımlılar gerek görüldüğü taktirde burada ki yatakhanelerde de, ev ortamında gibi konaklayabiliyorlar. Gün içerisinde yemeklerini de yiyebildikleri gibi, etüt merkezinden de yararlanmaları sağlanıyor.
Faaliyetlerine katıldığımız ve tedavi süreçleri devam eden bağımlılardan bir kaçı burada geçirdikleri süreyi değerlendirirken buranın hayatları için bir dönüm noktası olduğunu söylüyorlar. Tedaviye katılan bağımlılardan birinin ifadeleri ise aynen şöyle: “Buraya gelmeden bir boşluktaydım. Burası sayesinde akan bir nehirden bir dala tutunan bir insan gibiyim.  Burada kendimi kurtarılmış gibi hissediyorum “
İleriki günlerde proje kapsamında yürütülen kursların artırılması hedeflenirken, kapasitenin de artacağı düşünülüyor.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikoloji Kemal Dumlu’dan proje hakkında bilgiler aldık. Dumlu; ayakta ve yatan olmak üzere, iki grup halinde merkezde tedavi gören hastalar için, şu anda yüzde 10 kapasite ile çalıştıklarını söyledi.
Önümüzdeki günlerde resmi açılışın yapılacağı merkezde sigaradan başlayarak madde bağımlılığına varan bir çok bağımlılık türünde merkezdekilere yardımcı olunuyor.
Psikolog Kemal Dumlu’nun verdiği bilgilere göre, ailelerle de ortaklaşa yürütülen kişiye özel her bir programda, bağımlı günün her saatinde kontrol altında tutuluyor. Ailelerle irtibatın da önemine değinen Dumlu, bağımlıların burada sadece tedavi göremediğini, kopmuş oldukları sosyal ortama da tekrar adapte edildiklerini belirtti.
SODES Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi Müdürü Muhammed Raşit ise merkezdeki düzene dair bilgiler vererek, günde 3 öğün yemek verilen merkezde, sabah kahvaltısının ardından genel olarak bir temizlik yaptıklarını, bu temizliğin sadece bulunulan dış çevre ile de kalmayıp, bağımlıların kendi iç yolculukları ile de devam ettiğini vurguladı.


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık