Ana Sayfa Urfa Haberleri Radif Mustafa; Suriye'de Tüm Çizgiler Aşıldı

Radif Mustafa; Suriye'de Tüm Çizgiler Aşıldı

İÇ karışıklığın sürdüğü ülkesinden kaçarak Şanlıurfa'ya yerleşen Suriye Kürt İnsan Hakları Komitesi Başkanı Radif Mustafa, kimyasal gaz kullanımıyla birlikte uluslararası kamuoyunda kırmızı çizgilerin aşıldığı ifadelerinin konuşulmaya başlamasının olumlu ancak, yetersiz olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2013 Pazartesi 11:08
Radif Mustafa; Suriye'de Tüm Çizgiler Aşıldı

BM ve ABD Başkanı Obama'nın suskunluğunu eleştiren Radif Mustafa, "Her gün kırmızı çizgilerden bahsediyorlar. Esad rejiminin kimyasal silah kullanarak kırmızı çizgiyi aşmasıyla müdahaleden bahsediliyor. Ancak Suriye’de; sadece kırmızı değil bütün çizgiler geçildi" dedi.

Şanlıurfa’ya yerleşen Kürt İnsan Hakları Komitesi Başkanı Radif Mustafa, kimyasal gaz kullanılarak yaklaşık 1000 kişinin yaşamını yitirdiğini ve bunun yeni bir Halepçe Katliamı olduğunu söyledi. Dünyanın kimyasal gaz kullanımıyla sessizliğini bozduğunu ve kırmızı çizgileri aşan Esad rejimine yönelik müdahaleyi dillendirdiğini anlatan Radif Mustafa, şöyme dedi;

"Suriye’de gerçekleştirilen kimyasal saldırıda hayatını kaybeden sivillerin arasında çocuklar da vardı. Ölenlerin yanı sıra 5 bin kişi de gazdan etkilendi. Suriye halkı buna yeni bir Halepçe dedi. Şimdiye kadar Birleşmiş Milletler ve ABD Başkanı Obama sessiz kaldı. Her gün kırmızı çizgilerden bahsediyorlar; 'Esad rejimi kimyasal silah kullanırsa, kırmızı çizgiyi aşarsa müdahale ederiz' diyorlar. Suriye’de sadece kırmızı çizgiler değil bütün çizgiler geçildi" diye konuştu.

Rusya ve İran’nın Suriye'deki rejimin yanında olduğunu anlatan Mustafa, ülkesinde  özgürlüğün sadece Esad'ın gitmesiyle mümkün olacağını öne sürdü. Suriye'de yaşananların siyasi sorun olduğunu ve insanların öldürülmesinin çözüm olmadığını ifade eden Mustafa, bu noktada en büyük görevin Birleşmiş Milletler'e düştüğünü kaydetti. Suriye ve halkına en büyük desteği Türkiye'nin verdiğine de değinen Mustafa, "Biz Türkiye halkına çok teşekkür ediyoruz. Hem siyasi, hem de insani anlamda Suriye halkına destek veriyor. Başbakan Erdoğan, şimdiye kadar Suriye halkına büyük destek verdi. Kimyasal silahla yapılan son saldırı ile Suriye sorunu yeni bir mecraya girdi. Şimdi bir askeri müdahale veya özgür Suriye ordusuna destek verip hava saldırısıyla Beşar Esed rejiminin bertaraf edilmesi gerekiyor" dedi.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık