Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Teknoloji RAMAZAN AYINDA İNTERNETTE EN ÇOK YEMEK TARİFLERİ TIKLANDI

RAMAZAN AYINDA İNTERNETTE EN ÇOK YEMEK TARİFLERİ TIKLANDI

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz: "Ramazanda adresinde 'yemek' geçen sitelere yüzde 50, adresinde 'tarif' geçen sitelere ise yüzde 141 oranında daha çok girildi"

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2012 Pazartesi 22:24
RAMAZAN AYINDA İNTERNETTE EN ÇOK YEMEK TARİFLERİ TIKLANDI

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, geçen yıl TTNET verilerine göre yüzde 7 olan Ramazan'da veri trafiği artış oranının bu yıl yüzde 10 olarak gerçekleştiğini söyledi.
Yılmaz, Ramazan ayında Türkiye'nin internet kullanım verilerini, Galatasaray-Fenerbahçe TFF Süper Kupa maçının oynandığı Erzurum'da açıkladı.


Ramazan ayında, internet kullanım alışkanlıklarının değiştiğini dile getiren Yılmaz, geçen yıl TTNET verilerine göre yüzde 7 olan Ramazan'da veri trafiği artış oranının bu yıl yüzde 10 olarak gerçekleştiğini söyledi.


Yılmaz, sosyal ağlar, video ve oyunlara Ramazan öncesine göre daha yoğun ilgi gözlendiğini, yemek tarifi sitelerinin ise tıklanma rekoru kırdığını kaydetti.


Tahsin Yılmaz, TTNET abonelerinin Ramazan'dan önce interneti yoğun olarak gün içinde 14.00-16.00, akşamları ise 21.00-23.00 saatleri arasında kullanırken, Ramazan'da yoğunluğun tıpkı geçen yıl olduğu gibi 15.00-17.00 saatleri arasına kaydığını belirtti.
Türkiye genelinde, Ramazan öncesine göre veri kullanımında yüzde 10'luk artış meydana geldiğini vurgulayan Yılmaz, geçen yıl bu oranın yüzde 7 seviyesinde olduğunu ifade etti.
Yılmaz, geçen yıl yüzde 8,7 olan hafta sonu kullanım artışının ise bu Ramazan'da yükselerek, yüzde 11 olarak gerçekleştiğini söyledi.-Veri kullanımı en çok artan il Kırklareli...-

Veri kullanımı en çok artan iller arasında Kırklareli'nin başı çektiğine işaret eden Yılmaz, ''Kırklarelilerin internet trafiği yüzde 15,23 oranında arttı. Onu yüzde 15,21 artışla Yalova ve yüzde 15,14 artışla Edirne takip ediyor'' dedi.


Yılmaz, internet trafiğinde en fazla artış görülen diğer illerin ise sırasıyla, yüzde 14,44 ile Sinop, yüzde 13,99 ile Balıkesir, yüzde 13,68 ile Tekirdağ, yüzde 13,57 ile Sakarya, yüzde 13,42 ile Aydın, yüzde 13,41 ile Çanakkale ve yüzde 12,98 artışla Bilecik olduğunu anlattı.
Tahsin Yılmaz, geçen yıl internet trafik artışı açısından ilk üç ilin, yüzde 12,6'lık artışla Çanakkale, yüzde 12,1'lik artışla Edirne ve yüzde 12'lik artışla Sinop olduğunu anımsatan Yılmaz, ''Facebook kullanım alışkanlıkları farklılaştı, oyun ve videolara ilgi arttı. Ramazanla birlikte Facebook'taki tıklamalarda geçen yıl yüzde 10,3 olan artış oranı, bu yıl yüzde 15,5 olarak gerçekleşti. Online oyunlara olan ilgi de arttı. Adresinde 'oyun' geçen sitelerin tıklamasında yüzde 21,5 oranında artış oldu. Tivibu Web kullanımında da yüzde 21 artış meydana geldi'' diye konuştu.-Yemek tarifleri daha çok tıklandı-

Yılmaz, Ramazanla beraber internet kullanıcılarının lezzete olan düşkünlüğünün de arttığını dile getirerek, adresinde ''yemek'' geçen sitelere yüzde 50, adresinde ''tarif'' geçen sitelere ise yüzde 141 oranında daha çok girildiğini bildirdi.
Geçen yıl Ramazan'da video kullanımı yüzde 6,5 oranında artarken, bu yıl artış oranının yüzde 10 olduğuna işaret eden Yılmaz, online sohbete ve internet üzerinden sesli ve videolu görüşmeye de ilginin yükseldiğini söyledi.
Yılmaz, anlık mesajlaşmalarda geçirilen sürenin, ramazanla beraber yüzde 15 oranında arttığını sözlerine ekledi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık