Ana Sayfa Urfa Haberleri Rasulayn'daki Çatışma Nedeniyle Ceylanpınar'da Göç Başladı

Rasulayn'daki Çatışma Nedeniyle Ceylanpınar'da Göç Başladı

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, El Nusra ile PYD güçleri arasında 18 gündür süren çatışmalar nedeniyle tedirginliğin hakim olduğu ve 3 kişinin seken mermiler nedeniyle öldüğü Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde yaşayan bazı aileler eşyasını toplayarak Şanlıurfa'ya göç etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2013 Perşembe 08:53
Rasulayn'daki Çatışma Nedeniyle Ceylanpınar'da Göç Başladı

Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde geçen 16 Temmuz'da El Nusra ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmalar sırasında seken mermiler nedeniyle Ceylanpınar'da 3 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Çatışmaların ardından Rasulayn'daki kontrolü PYD güçleri ele geçirirken, sınır hattında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Tedirginliğin hakim olduğu Ceylanpınar'da bazı aileler, çatışmaların yeniden şiddetlenmesinin ardından Şanlıurfa'ya göç etme kararı aldı. Sınır hattındaki evlerini satılığa çıkaran aileler, eşyalarını toplayarak ilçeden ayrıldı.

Cumhuriyet Mahallesi 378'inci Sokak'ta yaşayan Çil ailesi de Rasulayn'daki çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar'ı terk etmek zorunda kaldı. Sınırda yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar'da hayatın durduğunu ve yaşanılamaz hale geldiğini söyleyen 55 yaşındaki Mehmet Nuri Çil, "Burada yaşam zor. Her gün silah sesleri geliyor. Artık evimizde uyuyamıyoruz. Çocuklarımız korkuyor. Bu çatışmalı ortamdan kaçıyoruz. Şanlıurfa'ya yerleşeceğiz en azından orda silah sesi yok rahat uyuruz" dedi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık