Ana Sayfa Ekonomi Reçel Fiyatına Karacadag Balı

Reçel Fiyatına Karacadag Balı

Urfa Karacadağ Yaylası arıcıları, yayla yasakları nedeniyle büyük zararların eşiğine geldi.

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2011 Pazartesi 15:00
Reçel Fiyatına Karacadag Balı
Arıcı Hasan Durma, Erzurum, Muş ve Hakkari bölgesi yaylalarına çıkışın "güvenlik" gerekçeleriyle engellenmesinin arıcıları borç batağına sürüklediğini dile getirdi. Zorluklar içerisinde balın üretimi için emek harcayan Urfalı arıcılar, içinde bulundukları koşullardan ve ürettikleri balın düşük fiyatla satılmasından şikayetçi. Arıcılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan yurttaşlar, hükümetin ve Arıcılar Birliği yöneticilerinin uygulamalarından rahatsız.

Tek işimiz onu da yaptırmıyorlar

Kırsal bölgede yaşamanın getirdiği bir zorunluluktan başladıkları arıcılığı tüm aile olarak profesyonel bir iş alanı haline getirdiklerini söyleyen arıcı Durma, imkansızlık ve yoksulluktan işe başladıklarını ve devam ettirmeye çalıştıklarını söyledi. Urfa Arıcılar Birliği'nde kayıtlı 317 üyenin bulunduğunu söyleyen Durma, Karacadağ bölgesinde besin değeri yüksek bitkilerden arıların ürettiği balın Rize'nin Anzer Yaylası balı ile eşdeğer olduğunu, buna rağmen reçel fiyatına sattıklarını vurguladı.

Sistem politikasıdır

Bölge'ye yönelik yürütülen politikanın bir sonucu olarak bal ambalaj ve paketleme fabrikalarının olmadığını hatırlatan Durma, "Yılın belli dönemlerinde de arılarımıza farklı yaylalar arıyoruz. Bizim arılarımız plakalıdır. Yani her şeyimiz resmidir. Her ocak ayının sonunda bulunduğumuz yerin muhtariyetinden 'Meşe' kağıdı almak ve ilgili tarım müdürlüğüne vermek zorundayız. Misafir olduğumuz alanlarda bu kağıdı alabilmek çok zor oluyor. Kısacası gezici olduğumuz dönemlerde birçok sorun yaşıyoruz" diye belirtti.

Borcu olmayan yok

Durma, "Urfa'da borcu olmayan arı yetiştiricisi bulunmuyor. Türkiye'nin her tarafında arı yetiştiricilerine 10 bin TL faizsiz kredi sağlanıyor. Ancak biz bu krediden de keyfi olarak mahrum bırakılıyoruz" dedi.Abdullah Cengiz - Urfa Haber
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan döviz için yeni hamle

Erdoğan'dan döviz için yeni hamle

Kurumsal

İçerikYukarı Çık