Şanlıurfa

Ana Sayfa Teknoloji REDHACK DAVASINDA TAHLİYE

REDHACK DAVASINDA TAHLİYE

RedHack’in silahlı terör örgütü, 10 kişinin de RedHack üyesi oldukları iddiasıyla suçlandığı RedHack davasına Ankara’da başlandı. Duruşma sonucunda 4 tutuklu sanıktan 3'ü tahliye edildi. Davaya gelemeyen Reşit Pınaroğlu'nun durumu ise ifadesinin ardından belli olacak

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 01:13
REDHACK DAVASINDA TAHLİYE

RedHack’in silahlı terör örgütü, 4’ü tutuklu 11 sanığın da RedHack’e üye olmak iddiasıyla suçlandığı RedHack davası, Ankara’da başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 20 Mart’tan bu yana tutuklu bulunan Duygu Kerimoğlu, Alaattin Karagenç ve Uğur Cihan Okutulmuş ile 7 tutuksuz sanığın, silahlı terör örgütü üyesi olmak ve çeşitli bilişim suçları işlemek iddiasıyla yargılandı. Sanıkların 24 yıla kadar hapsi istendi.

Duruşmayı CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Erdal Aksünger ile çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti, meslek örgütü ve sendika temsilcisi de takip etti.

Duruşma salonuna girilmesi sırasında CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tutuklu sanık Duygu Kerimoğlu’na selam verdi. Selamı gören mahkeme başkanı, “Burada böyle bir şey olamaz. Ziyaretinizi ve sohbetinizi gidin başka yerde yapın” dedi.

Duruşmanın başlamasının ardından iddia edilen suçlar okundu. Mahkeme başkanı RedHack’in “Hiyerarşik ve yapısal bir düzen içerisinde terör örgütü gibi organize oldukları”, e-devlet uygulamalarına siber saldırılar düzenlediği, devlet otoritesini zaafa uğrattığı ve kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle terör suçu kapsamında alındığı belirtti.

’İhbarlar üzerine tutuklandık’
İddialar sonrasında sanıkların savunmasına geçildi. İlk sözü tutuklu sanıklardan Alaattin Karagenç aldı. Yasadışı herhangi bir örgüte üye olmadığını, bu örgütlere yardımcı olmadığını, Ankara Emniyeti’nin sitesine yasadışı yollardan girmediğini belirten Karagenç, bu iddialara ilişkin hiçbir delil olmamasına da dikkat çekti. “Merak en temel insan özelliğidir. Küçücük çocuklar meraktan ellerini ateşe sokarlar. Bizler bugün bilişim çağında yaşıyoruz. İnternette her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Günde yüzlerce siteye giriyorum. RedHack’i de bu şekilde tanıdım” dedi.

RedHack’in lideri olduğu öne sürülen Manyak ile bu şekilde tanıştığını dile getiren Karagenç, zaman zaman sohbet odalarında konuştuklarını fakat hiçbir talimat ve emir almadığını, Manyak’ın iddia edildiği gibi suçlu olduğuna dair bir bilgisi olmadığını söyledi.

Soruşturmanın ihbar temelli olduğunun altını çizen Karagenç, “İhbarcının güvenliği nedir? Benim için Maraşlı Alaattin diyor. Çok asılsız bir ihbardır. İhbarlar üzerine tutuklandık” dedi. 9 aylık tutukluluğu nedeniyle mağdur olduğunu aktaran Karagenç, emniyet çağırsaydı ifadeye gidebileceğini söylerek tahliyesini istedi.

’Site çökertecek bilgisayar bilgim yok’
Karagenç’in ardından lise öğrencisi Uğur Cihan Okutulmuş söz aldı. Hakkındaki iddiaların doğru olmadığını söyleyen Okutulmuş, site çökertecek kadar bilgisayar bilgisi olmadığını, bilgisayarında böyle programlar da bulunmadığını belirtti. “Kızılcan Yıldız” rumuzunun kendisine ait olmadığını belirten Okutulmuş, Ankara Emniyeti’ne girildiğini Facebook’tan öğrendiğini, bilirkişi raporunun da bunu doğruladığını vurguladı.

RedHack’in bir tüzüğü olduğunu savcılıkta duyduğunu aktaran Okutulmuş, “Buradaki sanıkların hiçbirisini tanımıyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim. 9 aydır tutukluyum. Yeterince mağdur oldum. Daha fazla mağdur olmamak için tahliyemi istiyorum” dedi.

’Hack yapmak üstdüzey bilgi gerektirir’
9 aydır tutuklu bir diğer sanık Duygu Kerimoğlu ise derslerini takip etmek için iki bilgisayarı olduğunu, el konulan bilgisayarlarında kendisine ait yazılar ve okuduğu haberler dışında hiçbir şeyin bulunamadığına dikkat çekti. Hack yapmanın üstdüzey bilgisayar bilgisi gerektirdiğini dile getiren Kerimoğlu, kendisinin bu bilgiye ve programlara sahip olmadığını söyledi. Kerimoğlu, “Bu düzeyde bilgisayar bilgim olsa iki yıllık okulun 5. yılında olmazdım. Benim tek yaptığım hack ile ilgili haberleri okumaktı. Bunu da bilgi sahibi olmak için yaptım” dedi.

RedHack’i tanıdığı yönündeki iddiaların çarpıtıldığını ifade eden Kerimoğlu, kendisinin 20 Şubat’ta araştırma yaptığını fakat emniyetin sitesinin çok daha sonra çökertildiğini söyledi. Sayfasında Yılmaz Güney ve Deniz Gezmiş’in fotoğrafları olduğunu kaydeden Kerimoğlu, bu isimlerin terör örgütü üyesi olmadığının altını çizdi.

’Evimde bilgisayar ya da internet bile yok’
Tutuksuz sanıklar da ifadelerinde RedHack üyesi oldukları iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Sanıklardan Devrim Ali Avcu, 20 yaşında bir öğrenci olduğunu, evinde bilgisayar ve internet dahi olmadığını söyledi. Avcu, “Keyfi olarak gözaltına alındım, keyfi olarak 6 ay tutuklu kaldım” dedi.

Sanık ifadelerinin ardından mütalaasını veren savcı, tutuklu sanıkların tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti de saat 15.15’te verdiği kararında tutuklu sanıklar Duygu Kerimoğlu, Alaattin Karagenç ve Uğur Cihan Okutulmuş'un tahliyesine karar verdi. İstanbul'da tutuklu bulunan ve duruşmaya getirilmeyen tutuklu sanık Reşit Pınaroğlu'nun durumu ise, verdiği ifadenin ardından belirlenecek.

RedHack'ten ilk açıklama:
Tahliye kararının yaklaşık bir saat sonrasında RedHack, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Sevgili dostlar, Ankara Emniyet'ini hacklediğimizin hemen ertesinde ‘suça göre suçluyu’ yaratmak amacıyla, Emniyet tarafından namuslarını ve çizilen karizmalarını kurtarmak için, operasyonla 17 kişi gözaltına alınıp 7'si tutuklanmıştı.

O günden sonra bizleri korkutmak için özel savcılık, terörle mücadele, MİT ardından Interpol ve FBI gibi kurumları karşımıza çıkardılar. Bugün yayınladığımız videoda da görüldüğü üzere, FBI'dan bir yetkili ‘RedHack için Türk emniyetine yardım ettik’ diyordu. Tabi bize yönelik baskı bunla da bitmedi. Karşımıza Fethullahçı hackerları çıkarıp, takipçilerimizi korkutmaya çalıştılar. Bize yönelik siteler kurup itibar zedelemeye çalıştılar. O da yetmedi, Duygu, Alaattin ve Cihan adlı gençler bizlere tehditler yaptılar, rehin alarak durmamızı istediler.

Fakat durmadık! Korkmadık, yılmadık, el etek öpmedik, ‘tamam bu davayı bırakıyoruz’ demedik! Aksine eylemlerimizi arttırdık. Onların asıl korktuğu eylemlerimiz değil, ‘olabilecek bir’ Anadolu Baharı fırtınasıydı! İnsanların ‘yeter ulan’ deme ihtimalleriydi.

Biz halkımıza bir söz verdik, ‘bizim yanımızda olan kimseyi yalnız bırakmayacağız’ dedik! Bize güvenin dedik ve buna uygun yaşadık.

Şimdi ise 9 ay sonra binlerce defa ‘bizimle alakaları yok’ dediğimiz gençler serbest bırakıldı! Onların bu 9 ayını kim telafi edecek? Kim onların gençliğinden alınan bu zamanın yerine bir şeyler koyabilecek? Hiç kimsenin bunu yapabileceğini sanmıyoruz, sadece ‘pardon’ denildi. Bu davaya bakarak ‘hukuk işliyor’ denilmesin! Evet, hukuk işliyor ama ‘bizlerin zoruyla’, örgütlü çalışmamızla, utana sıkıla işliyor!

Bu davayla annelere, babalara ‘Çocuğunuz Twitter’da örgütlere bulaşabilir’ denmek istendi ama başarılamadı. Örgütlü gücümüzle bunu alt üst ettik. Demek ki korkmamalıymışız, örgütlü olarak savaşmalı, korkularımızdan kaçmamalıymışız. Çünkü örgütlü bir gücü kimse yenemez, AKP adaleti bile! Çünkü bu davada yargı bize merhamet etmedi, biz adaleti dişlerimizle söke söke aldık! Ve bu örgütlü duruş artık büyümeli, sokaklara taşmalı.

Bu davada bizlerle yan yana olan, ONURLU insanlara, doğruyu yazmaktan çekinmeyen değerli basın emekçilerine, sanatçı ve aydınlara Basta Veli Ağbaba, Özgür Özel, İlhan Cihaner, CHP Gençlik Gençlik Kolları ve Ertuğrul Kürkçü olmak üzere tüm ‘halkın’ vekillerine, bizleri hiçbir koşulda bırakmayan, korkmayan, yılmayan değerli RedHack ailesine, Devrimci Sosyalist kamuoyuna, kurumlara ve örgütlere Ve fedakar, cefakar, yiğit ANADOLU HALKINA teşekkür ediyoruz!

Canımız HALKIMIZA FEDA OLSUN! Canimiz ONURLU yolumuzda son bulsun!

Biliyoruz, tutuklu ailelerinin, annelerin ve babaların acısını dindiremeyeceğiz fakat bu 9 ayın da hesabını soracağız! Bundan emin olunsun! Artik hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, RedHack olarak ezber bozmaya devam edeceğiz!

Hak yerini bulana değin, HACK yerini bulacak!

Lanet olsun yatağında ‘huzur içinde’ hayata gözlerini yumacak RedHack'liye.

Size bir söz verdik ve bu sözün sonucunu hep beraber göreceğiz!”

kaynak: Sendika.Org/ Ankara

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star