Ana Sayfa Türkiye Redhack Rektörlerin Kirli Çamaşırlarını Ortaya Serdi

Redhack Rektörlerin Kirli Çamaşırlarını Ortaya Serdi

YÖK’e ve Başbakan’a destek veren rektörlere yönelik eylemleri olacağını önceden ilan eden Redhack, bu kez YÖK’ü fena “hackledi”.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2013 Çarşamba 09:09
Redhack Rektörlerin Kirli Çamaşırlarını Ortaya Serdi

YÖK’ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr’i hackleyen kızıl hackerlar 60 bin belgeyi ele geçirdi. Belgeler arasında çeşitli yolsuzluklara dair “gizli” ibareli evrakların da olduğu saptandı.

Ele geçirdiği belgelerde üniversitelerin yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkaran RedHack, internet üzerinden belge paylaşımını sürdürüyor. Şimdilik ortaya çıkanlara göz atalım;

Fırat Üniversitesi’nde harçlardan Audi!

Fırat Üniversitesi’nde öğrencilerin harç yatırdığı Vakıf Bankası’nın üniversiteye verdirdiği promosyon gelirlerinin bir kısmının üniversite şenlikleri için harcandı bir kısmı da eski Rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl’e Audi A8 marka araba aldırdı.

Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon ile eski rektöre 480 bin TL’lik bir otomobilin alındığı ortaya çıktı.

Yapılan bu iki harcama sonrası hesapta 823 bin 89 TL kaldı. Raporda, yapılan denetimler sonrası protokoller sonrası elde edilen gelir konusunda üniversitenin zarara uğratıldığı anlatıldı.

Giresun Üniversitesi’nde yolsuzluk
Giresun Üniversitesi’ndeki bir yolsuzluğun “gizli” ibareli 294 sayfalık dosyasını yayımladı. Giresun Üniversitesi Merkezi Araştırmalar Laboratuvarı’na teçhizat alımlarında YÖK’e gönderilen soruşturma raporunda, kurulumu yapılmamış bir cihaz için 664 bin 34 TL ödendiği ortaya çıktı. Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar imzalı üst yazı da Giresun’da Rektör Yardımcısı’nın da bu yolsuzluk içinde olduğu belirtiliyor.

Raporda, ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis edilen 2 milyon 832 bin TL’lik ödeneğin tamamının sadece 9 kalem cihaz alımı için kullanılarak, geri kalan 74 kalem makine teçhizatın alınmadığı belirtildi.
Firmaların sattıkları her bir cihazın kurulumunu ve montajını yaptıktan sonra kullanıcılara eğitim verecekleri teknik şartnamelerde belirtilmesine rağmen, bazı öğretim üyelerinin üniversiteden para alarak bu iş için yurt dışına çıkarak haksız kazanç sağladığı da raporlarda gösteriliyor.

Gazi Üniversitesi araziyi peşkeş çekmiş!
Gazi Üniversitesi’nde ise Atatürk Orman Çiftliği arazisi ihaleyle müteahhitlere peşkeş çekilmiş. 459 sayfalık belgede, dönemin Rektörü ve Kuzu Toplu Konut İnşaat Ltd. Şti.’nin yaptığı anlaşma da yer alıyor. Soruşturma belgesinde yazanlar aynen şu şekilde:

“Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’nün sözü geçen arsalar üzerine iş merkezi ve konut yapılmak üzere 2007 yılı Ekim ve Kasım aylarını kapsayan sürede ihaleye ve ihalenin mevcut iktidara ve Büyükşehir Belediye Başkanlığına yakın olduğu ileri sürülen Kuzu İnşaat firmasında kaldığı, bir iddiaya göre ihalenin yüzde 42.6 ile sonuçlanmasına karşılık eski Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın bizzat devreye girerek üniversitenin payının yüzde 40’a ilgili firmaya yer teslimi yapıldığı ve firmanın teklif mektubunu yenisi ile değiştirmek istediği, ancak Yapı İşleri Daire Başkanı Hamza Bey’in teklif mektubunu değiştirmediği ve kendi hissesi olan komisyonu söz konusu arsaların eski olan Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç tarafından görev süresi bitmeden çok acele sonuçlandırılmasının manidar olduğu belirtilerek, konunun kurulumuzca soruşturulması talep edilmiştir.”

Uludağ Üniversitesi vurgun yapmış
Uludağ Üniversitesi ise vurgun yapan üniversitelerden. Yapılan temizlik ihalesinde 12.112.530,93 TL yolsuzluk yapılmış. Yapılan incelemelerde piyasada 0,40 TL’ye satılan ürünlerin 4,40 TL olarak gösterildiği bilgisi yer alıyor. Toplamda yapılan temizlik ihalesinde ödenen miktar 83.900.000,00 TL iken yapılan incelemelerde asıl ödenmesi gereken rakamın 71.787.496.07 TL olduğu ortaya çıkarılmış. Yani vurgunun değeri: 12.1112.530,93 TL

İstanbul Üniversitesi: BMW nerede Yunus Söylet?
İstanbul Üniversitesi’ne dair ortaya çıkan belgeler ise bir hayli çarpıcı. Ziraat Bankası’nın İ.Ü.’ye 325 bin TL’lik bir BMW ve 431 bin TL’lik 6 adet otomobil bağışladığı ortaya çıkanlar arasında.

Ortaya çıkan bunlarla sınırlı değil ayrıca Sayıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda 1 milyon 537 bin TL’nin muhasebe kayıtlarına girmediği de tespit edildi.

Diğer tespit edilenler ise şöyle:

İ.Ü. Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi otoparklarının ihalesiz işletildiği, kira ödenmediği, elde edilen gelirlerin bütçeye aktarılmadığı belirlenmiştir.

Bankanın üniversiteye yazdığı yazıda vadesiz banka hesaplarında bulunan yıllık ortalama vadesiz tutarlar üzerinden ödenek tahsis edildiği, ayrıca 7 adet binek otomobilin üniversitenin vakfına verildiği ve üniversite için kullanılığı belirtilmiş olup, bunun karşılığında üniversitenin yıllık 100 milyon TL vadesiz mevduat ortalaması oluşacak şekilde proje edildiği ve ödeneğin buna göre belirlendiği belirtilmiştir.

Kastamonu Üniversitesi: Sahte akademisyenden bölüm başkanı
Kastamonu Üniversitesi ise bir ilke imza atarak sahte akademisyen atıyor bu da yetmiyor sahte akademisyen bölüm başkanı yapılıyor.

Üniversiteye yönelik soruşturmada, sahte diplomalı Cuma Aydın isimli kişi Kastamonu Üniversitesi’ne akademisyen olarak atanıyor. Danıştay Birinci Daire’nin soruşturma yaptığı bu konuda ise kamu davası açılmasını gerektirecek nitelik bulunamıyor.

Cuma Aydın’ın Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Lisans Diploması, ALES belgesi ve askerlik terhis belgelerinin sahte olduğunun ortaya çıktığı belgelerde, sahte akademisyeni atayan üniversite, Aydın’ı sonrasında ise Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölüm Başkanı yapıyor.

Kastamonu Üniversitesi yönetimi ve Rektörlüğü ise bu konuda bir suçlarının ve ihmallerinin olmadığını ileri sürerken aynı başvurunun sahteliği Mustafa Kemal Üniversitesi’nde tek bir telefonla ortaya çıkarıyor.

Sendika.Org, Kolektifler.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık