Ana Sayfa Dünya Reform Demedi "Mikrop" dedi

Reform Demedi "Mikrop" dedi

Son üç ayda 1500 kişinin öldürüldüğü, 20 bin kişinin kaçtığı Suriye’de devlet başkanı Beşar Esad dün hiçbir şey olmamış gibi halkın karşısına çıktı, göstericilere “mikrop” dedi

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2011 Salı 08:08
Reform Demedi
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede  mart ayında isyanın başlamasından bu yana yaptığı üçüncü konuşmada hem halkını hem dünyayı hayal kırıklığına uğrattı. Esad yine tüm suçu “dış güçlere” attı.

‘Ailem masum, her şey komplo’
Esad komplo teorileriyle ilgili şunları söyledi: “Mikroplar gibi sürekli orada burada ürüyorlar. Göstericiler mikrop gibi hem içimizde hem de dışımızdalar. Komplolar, Suriye’yi sadece daha güçlü yapar. Bazıları ortada komplo olmadığını söylüyor. Peki vandalların elinde gördüğümüz telefonlar nereden geliyor?”

‘64 bin kaçak olay çıkarıyor’
Suriye’de sokaktaki halkın üç gruptan oluştuğunu söyleyen Esad bunları “Haklı talepleri olanlar, yasadışı kişiler ve yabancı unsurlar” olarak gruplandırdı. Esad sokaklarda eylem yapanlar arasında en az 64 bin aranan kişi olduğunu, bunların din ve özgürlük maskesiyle karmaşa yarattığını savundu. Esad bu kişiler için “Sivillere, orduya  ve güvenlik güçlerine saldırdılar” dedi.

Diyalog toplantıları yapılacak
Konuşmasına Suriye’de artık somut reformların zamanının geldiğini söyleyerek başlayan Esad, bunlarla ilgili detaylı bilgi vermeyi ise başaramadı. Halkla diyalog toplantıları yapılacağını açıklayan Esad 1-2 ay içinde en az 100 kişiyle görüşüleceğini, köylere kadar her yerleşim biriminden temsilciler seçileceğini söyledi.

‘İnsanlar beni çok seviyor’
Konuşması öncesinde de hem protestocularla hem de protestolarla katılmayanlarla görüştüğünü söyleyen Esad “İnsanların sevgisinin çok büyük olduğunu söylemek isterim. Hiç bu kadar sevildiğimi hissetmemiştim. Ben de her vatandaşıma aynı şekilde yanıt veriyorum” dedi.

‘Asıl sorun yolsuzluk ve ekonomi’
Ülkenin en büyük sorununun yolsuzluk ve gösteriler nedeniyle zayıflayan ekonomi olduğunu savunan Esad, hükümetin bundan böyle daha şeffaf çalışacağını söyledi. Yeni bir medya yasası çıkarılacağını söyleyen Esad, “iptal edilmezse ağustos ayında seçim düzenleneceğini” söyledi.

Türkiye’dekilere ‘dönün’ çağrısı
Beşar Esad konuşmasının sonunda Türkiye’ye kaçan 10 bin kişiye seslenerek “ülkenize dönün. Korkmayın. Ordu yalnızca güvenlik için orada” dedi. Askerler halkın kaçtığı sınır köylerini yakmıştı.

Türkiye 1 hafta zaman verdi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ortadoğu danışmanı Erşat Hürmüzlü, Suriye’ye uzun süredir taahhütte bulunulan reformları bir hafta içinde uygulaması çağrısında bulundu. Hürmüzlü, El Arabiya televizyonuna reformlara kısa süre içinde başlanmaması halinde Suriye yönetiminin korunmasını önermenin mümkün olamayacağını belirtti. Hürmüzlü, “Böyle bir  durumda bizim her zaman endişe ettiğimiz dış müdahale tehdidi var” dedi. Gül, Hürmüzlü’yü Hatay’a gönderiyor.

Esad’ın artık dönüşü yok
ABD Dışişleri Bakanlığı: “Esad’dan beklentimiz söz değil somut reformlar.”
-  Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe: “Esad dönüşü olmayan bir noktaya geldi.”
-  İsrail Savunma  Bakanı Ehud Barak: “En fazla 6 ay daha iktidarda kalır.”
-  Müslüman Kardeşler: “Göstericilere mikrop dedi. Önce akrabalarını temizlesin!”


Hatay’da Esad’a tepki
Beşar Esad’ın konuşmasının ardından Suriye’de Lazkiye, Humus ve Hama’da protestolar düzenlendi. Hatay’daki çadırkentte de yüzlerce kişi Esad aleyhinde sloganlar attı. Mülteciler Esad’ın “Dönün” çağrısına “Ona güvenmiyoruz” yanıtını verdi.Gül: Net konuşmalı
Esad’ın konuşmasını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül referandumu sürecindeki “yetmez ama evet” sloganına göndermede bulunarak, şunları söyledi: “Yapmak istiyor ama, ‘Her şey değişti, çok partili sisteme geçiyoruz, Suriye halkının iradesi neyse her şey o şekilde düzenlenecektir ve bu geçişi ben yapacağım’ diye net söylemesi lazım. Bunu dediği anda tüm olayların önüne geçebileceğini tahmin ediyorum. Belki bunları satır aralarında söylüyor, ama çok açık söylemesi lazım.” Bu arada, ABD Başkanı Obama,  Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradı. İki lider, Suriye’de reformların ivedilikle gerçekleştirilmesi ve şiddete başvurulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

(milliyet.com)


(milliyet.com.tr)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star