Ana Sayfa Türkiye Restorasyonu Tamamlanan Kilise Hazır

Restorasyonu Tamamlanan Kilise Hazır

Adıyaman Süryani Kadim Cemaati'ne ait Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi, 3 Temmuz'da yapılacak ayin ile açılacak.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2011 Perşembe 04:24
Restorasyonu Tamamlanan Kilise Hazır
Adıyaman Süryani Kadim Cemaati'ne ait Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi, 18 ay süren koruma ve restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından 3 Temmuz'da yapılacak ayin ile açılacak.

Metropolit Melki Ürek, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu yıl düzenlenecek olan 13'üncü Süryani Kadim Cemaati'nin büyük ayininin, Adıyaman'da gerçekleştirileceğini söyledi. Metropolit Ürek, düzenlenecek ayine; Türkiye'nin değişik kentlerinin yanı sıra Almanya, Norveç, İsveç, Hollanda, Amerika ve değişik ülkelerden Süryani'lerin katılacağını ifade etti.

Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Hatay, Mersin ve Elazığ bölgesinden sorumlu Adıyaman Mor Petrus- Mor Pavlus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek, her yıl geleneksel olarak 29 Haziranda gerçekleştirilen Adıyaman Süryani Kadim Cemaati'ne ait Mor Petrus- Mor Paulus kilisenin kuruluş yıl dönümü ayininin bu yıl restorasyon çalışmaları nedeniyle 3 Temmuz'a ertelendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Adıyaman Metropolitliği bugünkü konumuyla Mot Petrus ve Mor Paulus kilisesi 1883 yılında kuruldu. Daha önce yıkılan Meryem Ana Kilisesi üzerine kurulan bir kilisedir ve çok eski tarihi vardır. Uzun bir uğraşın sonunda kilisenin restorasyonunu sağladık. 18 ay süren çalışma tamamlandı ve kilisemiz şimdi cemaatimizi ağırlamaya hazır. Her yıl geleneksel olarak kutladığımız kilisenin kuruluş yıl dönümünü, 3 Temmuz'da pazar ayini ile Türkiye'nin çeşitli illerinde ve yurt dışında yaşayan Adıyamanlı Süryani kardeşlerimizin katılımıyla kutlayacağız. Yıllardır buralardan çeşitli nedenlerden giden, ancak kilisenin kuruluş yıldönümünde burada bir araya gelerek yaşadıkları yerleri ve eski dostlarını da görme fırsatı bulan cemaatimiz ayinde barış, huzur, sevgi ve kardeşlik için dua edecek. "(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık