Ana Sayfa Türkiye ROBOSKİ'DE TAKİPSİZLİK GEREKÇESİ: TAZİYEDE KAYMAKAMA SALDIRDILAR!

ROBOSKİ'DE TAKİPSİZLİK GEREKÇESİ: TAZİYEDE KAYMAKAMA SALDIRDILAR!

Roboski katliamıyla ilgili olarak Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın verdiği takipsizlik kararında, taziyeye giden kaymakamın saldırıya uğraması 'istihbari raporlara da dayanılarak' gerekçeler arasında sayıldı!

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2014 Perşembe 16:49
ROBOSKİ'DE TAKİPSİZLİK GEREKÇESİ: TAZİYEDE KAYMAKAMA SALDIRDILAR!

Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın, Uludere’de (Roboski) 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili takipsizlik kararında yer alanistihbarat bilgileri, olayın ardından Gülyazı köyünde kurulan taziye çadırını ziyarete giden dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un uğradığı saldırının da karar alınırken incelendiğini ortaya koydu.

‘2-3 KİŞİLİK GRUBA SİLAH VERİLDİ’
Milliyet 'in haberine göre, kararda, istihbarat raporlarına atıf yapılarak, 20 Ekim 2011’de terör örgütünün suikast türü eylem yapmak maksadıyla Uludere ilçesinde başta kaymakam olmak üzere, askeri makamlar, emniyet mensupları ve korucu başlarına suikast türü eylemler düzenlemek üzere yurtiçine sokmaya çalıştığı 2-3 kişilik bir gruba (Grubun Uludere ilçesinde bulunma ihtimalinin olduğu) tabanca ve susturucu verdiği belirtildi. Kararda, bu istihbari bilginin yanına parantez açılarak, “Bu bilgi, Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un, olay sonrası taziyeye gittiği sırada linç edilmeye çalışılması itibariyle dikkat çekicidir” ifadeleri yazıldı.

Takipsizlik kararında yer alan olay, 31 Aralık 2011 günü yaşanmıştı. Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, katliamda ölen 34 kişi için Gülyazı köyünde kurulan taziye çadırını ziyarete gitmişti. Bu sırada öfkeli bir grubun saldırısına uğrayan Yavuz, taziye çadırından uzaklaştırılarak bir benzin istasyonuna götürülmüş, daha sonra hastanede tedavi altına alınmıştı. Yavuz yaşananlara ilişkin, “Bana saldıranlar Uludereli değil. Bunlar provokatördür. Vatandaşlar beni bağrına bastı. Vatandaşların bağrına basması başkalarını rahatsız etmiştir” demişti.

kaynak:http://www.radikal.com.tr/turkiye/roboskide_takipsizlik_gerekcesi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star