Ana Sayfa Dünya ROJAVALI ERMENİLER: KİMSE MALIMIZA EL KOYMADI

ROJAVALI ERMENİLER: KİMSE MALIMIZA EL KOYMADI

PYD’nin Rojava’nın Haseke kentinde Süryani, Ermeni ve Araplar’ın mallarına el koyduğu ve zorunlu dil eğitimi dayattığı şeklinde çıkan haberlere tepki geldi. Haseke’deki halklar, bu tür haberlerin amacının halklar arasında çelişki ve çatışma yaratmak olduğunu söyledi ve “Bu oyunlar başarıya ulaşmayacaktır” dedi.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2015 Pazartesi 14:54
ROJAVALI ERMENİLER: KİMSE MALIMIZA EL KOYMADI

PYD’nin Süryani, Ermeni ve Araplar’ın mallarına el koyduğu, zorunlu dil eğitimi dayattığı yönünde çıkan haberlere, Cizire kantonu parlamentosu ve Haseke’deki Ermeni ve Süryani vatandaşlardan tepki geldi.

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Süryani Abrihami El Heno, bu tür iddiaların bilinçli olarak ortaya atıldığını söyledi ve amaçlardan birinin halkların göçünü sağlamak olduğunu iddia ederek, “Aksini düşünenler gelip Rojava ve Haseke’yi görsünler” dedi.

Rojava’da halkların IŞİD’e karşı birlikte savaştığını ifade eden El Heno, “Rojava halkları tüm saldırılarda olduğu gibi inşa sürecinde de birbirlerini destekliyorlar, savunuyorlar” diye konuştu.

Tev-Dem İlişkiler Üyesi  Abdulfettah Fatimê, Rojava’da hiçbir halkın ayrıma tabi tutulmadığını, uygulamanın yanlış anlaşıldığını söyledi. Fatime,”Kimseye zorla Kürtçe dil eğitimi dayatılmadı ama yeterince halk bilgilenmediği için yanlış anlamalara neden oldu” dedi.

‘Hiçbir tehdit yok’

Haseke’de yaşayan Ermenilerden Salih Hacı İsmail de, bir Ermeni olarak öne sürülen iddiaları kabul etmediğini belirterek şunları söyledi:

“Ben bir Ermeni’yim. Ermenilerin tehdit edildiği söyleniyor. Bize yönelik hiç bir tehdit yok. Ne Ermeniler’e ne Süryaniler’e hiçbir zorbalık ve tehdit yoktur. Hepmizi kendi topraklarımızda yaşıyoruz. Şu ana kadar hiç kimse bizi tehdit etmemiş kimse de bize evinizden ve topraklarınızdan çıkın dememiştir.

Kimse bize kendi anadilinizde konuşmayın da dememiştir. Ermeniler de kendi anadilleriyle konuşuyorlar. Süryaniler de kendi dillerinde konuşuyorlar. Eğitimimizi okullarda görüyoruz.”

imctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star