Ana Sayfa Dünya RUSYA: KÜRTLER OLMAZSA ANLAŞMA SAĞLANAMAZ

RUSYA: KÜRTLER OLMAZSA ANLAŞMA SAĞLANAMAZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük hata olur ancak, davet edilmeleri konusunda ısrarcı olmayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2016 Salı 03:46
RUSYA: KÜRTLER OLMAZSA ANLAŞMA SAĞLANAMAZ

Başkent Moskova'da bu sabah kameraların karşısına geçen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önemli açıklamalarda bulunuyor.

Lavrov'un açıklamaları şöyle:

"PYD CENEVRE'DE OLMAZSA, TOPLANTIDAN BEKLENEN SONUÇ ÇIKMAZ"

"Suriye'de süren savaşın sona ermesi içinCenevre'de yapılacak toplantıya PYD'nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

"ISRARCI OLMAYACAĞIZ"

* Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur ancak, buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız.

RUSYA KÜRTLERE NASIL BAKIYOR?

* (Rusya'nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında) Kürtleri, çok önemli bir halk ve IŞİD'le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz.

"RUSYA KARAR NE OLURSA OLSUN VETO ETMEYECEK"

* Cenevre toplantılarına Kürtlerin katılıp katılmayacağına (Birleşmiş Milletler'in SuriyeÖzel Temsilcisi) Staffan De Mistura karar vermeli. Rusya, karar ne olursa olsun veto etmeyecek.
Suriye hükümeti ve Kürtler IŞİD'le savaşıyor. Rusya da onlara uzun zamandır destek veriyor.

"RUSYA'NIN IRAKLI KÜRTLERE YAPTIĞI SİLAH YARDIMI BAĞDAT ÜZERİNDEN GİDİYOR"

* Rusya, Iraklı Kürtlere doğrudan silah yardımı yapmıyor. Bu yardım Bağdat üzerinden gidiyor.

"NE PYONGYANG NE SEUL NE DE WASHINGTON'IN ELİNDE NÜKLEER SİLAH OLMALI"

* (Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testine dair bir soru karşısında) Kuzey Kore'nin gerçekten hidrojen bombası test edip etmediğinden emin değiliz. Nükleer silahlar nePyongyang'ın ne Seul'un ne de ABD'nin elinde olmalı. Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili ise uluslararası görüşmelerin yeniden başlatılması gerekiyor. Bu görüşmelerdenKuzey Kore'yi dışlamak da iyi bir fikir değil. İran, nükleer programıyla ilgili yapılan uluslararası görüşmelerden ilk başta dışlanmıştı. İran'da yapılan hatayı tekrarlamamamız gerekiyor."

Lavrov'un basın açıklaması devam ediyor... KAYNAK: HABERLER.COM

YORUMLAR
  • yorum2016-01-28 03:19:43ağa

    rusyaya bak ya kürtlerin avukatlığını yapıyor göreceğiz kimin bunda haklı çıkacağına sen önce karnını doyur rusya

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık