Ana Sayfa Türkiye RUSYA'DAN TÜRK SINIRINDA TEHLİKELİ OYUN

RUSYA'DAN TÜRK SINIRINDA TEHLİKELİ OYUN

Rusya, Türkmendağı'ndaki Salma kasabasına S-400 füzeleri yerleştirmek için çalışmalara başladı. Füzelerin menzili içerisinde Türkiye'nin 10 ili de var.

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 09:45
RUSYA'DAN TÜRK SINIRINDA TEHLİKELİ OYUN

Yeni Şafak gazetesi, Rusya'nın S-400 hava savunma sistemlerini Türkmendağı bölgesindeki Salma kasabasına yerleştirmek için ön çalışma yaptığı bilgisine ulaştı. Son teknolojiyle donatılan S-400'ler, 600 kilometrelik alana radar taraması yapabiliyor. Bölgedeki kaynaklar, Putin yönetiminin füzeleri 1 ay içerisinde göndermeyi plandağını belirtiyor.

SINIRDA ÇOK TEHLİKELİ OYUN

Yoğun hava bombardımanıyla Esad'ın İran destekli kara birliklerini Türkmen Dağı'na yerleştiren Rusya, sınırda çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Moskova, Lazkiye'den sonraHatay'ın hemen güneyindeki Bayır Bucak'a da S-400 füzesi konuşlandıracak. Haftabaşında Moskova'dan Lazkiye'ye gelen uzman bir ekip, muhaliflerden ele geçirilen Türkmen Dağı'nda S-400 füzeleri ve Rus istihbaratının kullanacağı dinleme istasyonları için yer teftişinde bulundu. Rusların S-400 hava savunma sistemlerini bölgedeki Salma kasabasına yerleştirme amaçlı ön çalışma faaliyetlerini başlattığı bilgisine ulaşıldı.

KALICI OLMAK İSTİYORLAR

Salma kasabasının kuzeyinde özel bir alan oluşturarak hava savunma sistemini burada aktive etmeyi planlayan Moskova, Türkmen Dağı bölgesinin yüksek noktalarından Gımam ve 45 Tepe'ye de dinleme istasyonları ve hava radar sistemleri kuracak. Lazkiyekırsalında rejim ve Şii milislerle birlikte Kürt Dağı ve Türkmen Dağı bölgesinde hava bombardımanlarının yardımıyla ilerleyen Esed güçleri, son 2 buçuk ay içinde muhaliflerin kontrolündeki 25'ten fazla noktayı ele geçirdi.

GÜNEYDEN KUŞATMA

24 Kasım'da Türkiye tarafından savaş uçağı düşürülen Rusya, Suriye'nin Lazkiyebölgesinde bulunan Hımeymim Üssü'ne S-300 hava savunma füzeleri yerleştirmişti.Nusaybin'in hemen karşısındaki Kamışlı ve Humus kırsalında da askeri üs inşa edenRusya'nın, PYD bölgesi Haseke'de de benzer bir askeri üs kurma hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Akdeniz kıyısındaki Tartus'ta uçakların da inip kalktığı bir üssü daha bulunan Rusya'nın, burada çok sayıda savaş jeti bulunuyor. Moskova'nın Esed rejimine destek için Doğu Akdeniz'e gönderdiği savaş gemileri de Tartus limanını kullanıyor. Tartus Üssü'nde 1700 Rus askerinin görev yaptığı belirtiliyor.

İÇİMİZİ GÖZETLİYOR

Rusya'nın Türkmen Dağı'na yerleştirmeyi planladığı uzun menzilli hava savunma sistemi S-400, en son teknoloji ile donatıldı. Rus yapımı S-400 sistemi, 600 kilometrelik alanda radar taraması yapabilme yeteneğine sahip. Füzelerin erken uyarı sistemleri sayesinde 'hayalet uçak' diye adlandırılan hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme özelliği var. Füzenin menzili içerisinde Gaziantep, Mardin'in bir bölümü, Adana, Mersin, Hatay, Niğde,Nevşehir, Antalya, Şanlıurfa ve Konya da yer alıyor. (Kaynak: Yeni Şafak)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star