Ana Sayfa Siyaset SAADET’TE BİRLEŞİM SİNYALLERİ

SAADET’TE BİRLEŞİM SİNYALLERİ

Ak Parti’nin Şanlıurfa İlçe Belediye Başkan Adayları’nı açıklamasının ardından Akçakale’deki aşiret ve siyasi parti dengeleri alt üst oldu.

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2014 Pazar 01:57
SAADET’TE BİRLEŞİM SİNYALLERİ

Adalet ve Kalkınma Partisi Akçakale’de mevcut Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ile yola devam kararı almasının ardından aynı aşirete mensup olan Ahmet Akay’ın aday gösterilmemesine aşiret mensupları ve Akay’ın fanatiklerinden büyük tepkiye neden oldu.

Ak Parti’nin Şanlıurfa’daki ilçe adayları listelerin açıklanmadan önce defalarca kez değiştirilmiş ve her defasında listede Ahmet Akay’ın yer alması listenin açıklandığı son gün sızan son listede dahi Ahmet Akay’ın olması mevcut belediye başkanının da partisinden istifa edip farklı bir partiden aday olacağını iddialarına karşı Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan jet bir şekilde bir açıklama yapıp listenin henüz belirlenmediğini dile getirmesiyle mevcut belediye başkanı da basına istifa ettiği haberini yalanlamıştı. Aradan birkaç saat geçtikten sonra Şanlıurfa listesi’nde değişikliklerin olduğu ve Ahmet Akay’ın yerine mevcut belediye başkanı ile Ak Parti yola devam dedi. Akçakale Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve aynı zamanda da S.S.Akçakale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı olan Ömer Ay’da Ak Parti’den Akçakale Belediye Başkanı Aday Adayı oldu ancak Ömer Ay’da aday gösterilmeyip mevcut belediye başkanı ile yola devam edilmesine büyük tepki gösterdiği dile getiriliyor. Ahmet Akay, Ömer Ay ve Abdülhakim Ayhan da bölgenin büyük aşiretlerinden birisi olan Hubeyti Aşireti’ne mensup aşiretin 7 kolu var ve bu adayların her birisi aşiretin ayrı bir koluna bağlı. Aşiretin çoğunluğu Ahmet Akay veya Ömer Ay’ın aday gösterilmesi durumunda oylarını Ak Parti’ye vereceklerini aksi takdirde de oylarını farklı bir partiye yada Ak Parti’ye karşı güçlü olan bir partiye vereceği iddia ediliyordu. Bu iddianın bu gün öğlen saatlerinden sonra gerçek olduğu bölge halkı tarafından fark edildi.

ÖMER AY “AHMET AKAY FARKLI BİR PARTİ’DEN ADAY ÇIKSIN DESTEKLEYECEĞİZ”

Resmi listenin açıklanmasının ardından Ömer Ay ve Ahmet Akay taraftarlarının birlikte hareket etmeye başladığı ve bu iki isimden birisinin muhakkak aday gösterilmesi gerektiği aksi takdirde kitle olarak Ak Parti karşısında şu anda en güçlü duran parti olan MHP’ye oy vereceklerini dile getirmeleri bölgede kaosa neden oldu. Asla oy vermeyecekleri bir isme oy vereceklerini ve Hubeyti aşiretine mensup birçok köyde öğlen MHP bayrakları dalgalanmaya başlanması sadece Akçakale’yi değil Şanlıurfa gündeminin de en çok konuşulan konusu durumunda oldu. Ömer Ay’ında Ahmet Akay’ı desteklediği ve farklı bir partiden çıkmasını karşılığında destekleyeceğini dile getirdiği dilden dile dolaşıyor.

MEHMET KARTAL’DA KÜSKÜNLER ARASINDA

MHP’den Akçakale Belediye Başkan Aday Adayı olan Mehmet Kartal’ın da sondakika da MHP’den büyük bir darbe alarak adaylığı kesin gözüyle bakılırken yerine Mehmet Yalçınkaya getirilmiş ve Kartal’da küskünler grubuna dahil olan ilk isim olmuştu. Kartal “Henüz net olarak hiçbir parti ile birlikte hareket etmemekteyiz, ilerleyen günlerde yol haritamızı destekleyenlerimizle birlikte çizeceğiz. Ak Parti’den aday adayı olan arkadaşlarımızla da yola devam edebilme gibi bir durumumuz olabilir. Ancak henüz netlik kazanmış bir durum söz konusu değildir.” Şeklinde siyasi bir cevap vererek Akçakale’deki seçimlerin kaderini etkileyecek 3 ismin birlikte hareket edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

BİRLEŞME OLURSA SAADET’TEN TEK ADAYLA YOLA DEVAM EDECEKLER

Küskünler grubu iki adaydan birisini desteklemek yerine farklı bir partiden aday çıkacak olan kişiyle yola devam etmeleri durumunda seçime büyük olasılıkla Saadet Partisi’nden seçimlere girecekleri bu günde Saadet Partisi’nin kurmaylarının hem ilçe hem de il yönetimi olarak Akçakale’deki aday belirleme çalışmalarına büyük bir titizlik içerisine başladıkları gelen bilgiler arasında.

BİRLEŞME BÜYÜK İHTİMAL AHMET AKAY İLE OLACAK

Akçakale bölgesindeki bu 3 isim ile hareket eden seçmenler, küskün ve kararsız kesimin çoğunluğu birleşme olacaksa Ahmet Akay ile seçime girilmeli şeklinde yorumlar yaparak birleşmedeki ismin Ahmet Akay olacağı sinyallerini veriyor.

AKAY’DAN NET BİR AÇIKLAMA YOK

Ahmet Akay’ın da taraftarları ve kararsız kesimin kendisine büyük haksızlık yapıldığını son günde satıldığını dile getirerek, ya aday olacak yada MHP ile yola devam edeceğiz sözlerine karşılık Ahmet Akay’ın adaylık konusunda henüz net bir cevap vermediği söyleniyor. Ahmet Akay daha öncede bölge milletvekili tarafından darbe yemiş ve seçimleri kaybetmiş, şimdi de tekrar bölge milletvekilinden darbe yediği söylentilerine de net bir cevap vermeyip suskunluğunu koruması akıllarda soru işareti bıraktırıyor.

3 SİYASİ DEVİN TARAFTARLARI…

MEHMET KARTAL: Kartal Ak Parti’den değil MHP’den aday adayı olmuş ve beklenmedik bir sürprizle karşılaşmıştı. Kartal’ın yerine Yalçınkaya’nın tepeden inme aday gösterilmesine taraftarları tarafından büyük bir tepkiye neden olmuş ve MHP yerine MHP’ye karşı en güçlü adaya oy verecekleri söyleniyor. Kartal’ında henüz net bir tavrı yok…

ÖMER AY: Ak Parti’den aday adayı oldu, aday gösterilmedi. Köylerde ve şehir merkezinde sevilen bir şahsiyet. Geçtiğimiz günlerde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nı Mehmet Kartal’dan aldı. Kartal ile Ömer Ay’ın seçim sonrasında da kardeşçe bir tutum sergilemeleri dengeleri alt üst eden önemli bir etken oldu. Bölgede Mehmet Kartal ile Ömer Ay’ın karşı karşıya gelmeleri beklenirken, birbirlerine daha sıkı bağlanmaları mutluluk vericiydi.

AHMET AKAY: Ak Parti’den aday adayı oldu. Daha önce 1994 ile 2009 yılları arasında Akçakale Belediye Başkanıydı. Akay’ın son seçimi bölge milletvekili ve parti yönetiminin ihanetinden dolayı kaybettiği söyleniyor. Köylerdeki oy potansiyeli neredeyse tüm aday adaylarının oy oranından daha fazla. Tüm aşiretler tarafından kabul gören sayılı isimlerden birisi olduğu biliniyor. Akay’ın küskünler tarafından aday gösterilmek istenmesinin en önemli nedenlerinden birisi dürüstlüğü ve her kesime hitap edebilmesinden dolayı olduğu dile getiriliyor.

MHP’DE SON DURUM

MHP’de Akçakale Belediye Başkan Adayı Mehmet Yalçınkaya olarak gösterildi. Yalçınkaya aylardır bölgede etkin bir şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyor. MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz’un Akçakale’ye bağlı köylerde aşiretine mensup olan köyleri Özyavuz için MHP’ye ağırlık veriyorlar. Bölgede yerel ve genel seçim arasında çok büyük farklılıklar olduğunu, Ak Parti’nin adayı Abdülhakim Ayhan’ın aşiretinde de büyük çatlaklar olduğunu göz önünde bulundurursak MHP’nin şu anda Ak Parti’den 1 adım önde olduğunu görüyoruz.

ADAY ADAYLARI ÇOĞALACAK GİBİ

Akçakale’de Mehmet Kartal, Ömer Ay ve Ahmet Akay’ın aday olamamaları durumunda adayların çoğalacağı küskünlerin gruplar halinde adaylar çıkarıp sadece adaylarına oy verileceği de dilden dile dolanıyor.

 

 

kaynak: haber-sanliurfa.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star