Ana Sayfa Sağlık Sader Bin 200 Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirdi

Sader Bin 200 Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirdi

Şanlıurfa Sağlık Mensupları Derneği (SADER) üyesi bir grup gönüllü doktor, kenar mahallelerde ve birçok köyde sağlık taraması yaptı.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2011 Salı 17:36
Sader Bin 200 Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirdi
Şanlıurfa Sağlık Mensupları Derneği (SADER) üyesi bir grup gönüllü doktor, kenar mahallelerde ve birçok köyde sağlık taraması yaptı. Gönüllü bir grup doktor tarafından gerçekleştirilen sağlık taramasından bin 200 kişi yararlandı. Hastalığının farkında olmayan birçok vatandaş gönüllü doktorlar tarafından hastanelere yönlendirildi.

Sağlık taramasını bir ay sürdüren SADER, önceliği kenar mahallelerde oturan ve okuma salonlarına giden yoksul ailelerin çocuklarına verdi. SADER'in gönüllü doktorlarının Eyyubiye, Umut, Yağmur ve Veli Bey okuma salonları yanı sıra bazı köylerde gerçekleştirdiği sağlık taramasını sürdüreceği belirtildi. Sağlık taraması Şanlıurfa'da çalışan diş, göz, göğüs, kardiyoloji, dahiliye, aile hekimi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yapıldı. Hafta içi görevli olan doktorlar sağlık taramalarını 4 hafta sonunda gerçekleştirdi.

Sağlık taramasına katılan SADER Genel Sekreteri ve Diş Hekimi Yusuf Küçük, geleceğin nesilleri olan öğrencilerin sağlıklı bireyler olmaları için bu tür sağlık taramalarını yaptıklarını belirtti.

Uzman Dr. Salih Aydın ise özellikle kırsal kesimde bulunan vatandaşların durumu ağırlaşıncaya kadar hastanelere gitmediği tespitini yaptı. Özellikle köylerde bazı vatandaşların yoksulluktan kaynaklı hastaneye gelemediğini ifade eden Aydın, bundan sonra da gönüllü olarak sağlık taramasına katılacağını aktardı.

SADER Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Faruk Baysal, dernek olarak bu tür faaliyetlere önem verdiklerini belirterek, dernek bünyesinde sosyal, kültürel faaliyetlerin yanında bu tür sağlık taramaları da yaptıklarını kaydetti. Dernek olarak gönüllü sağlık taraması gerçekleştirmeyi sosyal sorumluluk olarak kabul ettiklerini dile getiren Baysal, her sivil toplum kuruluşunun kendi alanında halka fayda sağlaması gerektiğini vurguladı.
(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık