Ana Sayfa Urfa Haberleri Şafak Vakti Balıklıgöl'de ''Halil İbrahim Sofrası''

Şafak Vakti Balıklıgöl'de ''Halil İbrahim Sofrası''

Misafirperverliğiyle bilinen peygamberlerin atası Hazreti İbrahim'in doğduğu mağaranın yakınlarındaki Dergah Camisi'nin avlusunda her gün sabah namazından sonra vatandaşlara sıcak çorba dağıtılıyor

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2011 Çarşamba 14:13
Şafak Vakti Balıklıgöl'de ''Halil İbrahim Sofrası''
Misafirperverliğiyle bilinen peygamberlerin atası Hazreti İbrahim'in doğduğu mağaranın yakınlarındaki Dergah Camisi'nin avlusunda her gün sabah namazından sonra vatandaşlara sıcak çorba dağıtılıyor.
''Hiçbir öğün misafirsiz yemeğe oturmadığı'' rivayet edilen Hazreti İbrahim'den gelen paylaşma kültürünün birçok yerde hala sürdürüldüğü Şanlıurfa'da, hayırseverler çeşitli etkinliklerde yemek ikram etme geleneğini sürdürüyor.
Hazreti İbrahim doğduğu mağara ile ateşe atıldığı yerde odunların balık, ateşin su olduğu rivayet edilen bölgede bulunan Dergah Camisi'nin avlusunda, Hazreti İbrahim'in binlerce yıl önceki bu misafirperverliği yeniden hayat buluyor.
Caminin avlusunda her gün sabah namazından sonra sıcak çorba dağıtımı yapılıyor. Dergah Cami ve Külliyesini Koruma ve Yaşatma Derneğince başlatılan çorba dağıtımı, Şanlıurfa Valiliğinin katkısı ve hayırseverlerin desteğiyle yaklaşık 4 aydır sürdürülüyor. Uygulama vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
Sabah namazından sonra başta cami cemaatine dağıtılan çorba, mesai saati başlayıncaya kadar yerleşkeye uğrayan herkese ikram ediliyor. Çorbanın bir kısmı da günlük olarak ihtiyaç sahibi aile ve öğrencilere gönderiliyor.

-''Halil İbrahim Sofrası'nı sürdüreceğiz''-

Dağıtımı gerçekleştiren görevlilerden Ömer Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çorba ikramlarının her gün sabah namazının ardından Dergah Camisi'nde yapıldığını belirtti.
Bunun yaklaşık 4 ay önce derneklerince başlatıldığını aktaran Altun, faaliyetlerinin şu anda Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve hayırseverlerin desteğiyle devam ettiğini söyledi.
Yıllar önce de böyle bir uygulamanın olduğunu ancak daha sonra kalktığını anlatan Altun, şöyle devam etti:
''Her sabah namazından sonra 'Hazreti İbrahim Sofrası' adı altında bütün halkımıza çorba ikramımızı sunuyoruz. Bütün halkımızı buraya bekliyoruz, herkes gelip bizlere bu geleneği nasıl daha iyi sürdürebiliriz konusunda fikir ve destek verebilir. Gelsinler, çorbamızı içsinler, kendilerinin de çorbada tuzu bulunsun, sonuçta bu çorba buradaki fakir fukaraya, ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Burada büyüklerimiz anlatıyor, yıllar önce böyle bir sofra kuruluyormuş, bir ara kalkmış, biz de bu soframızı tekrar hayata geçirdik, inşallah kıyamete kadar devam ettireceğiz.''
Şanlıurfa Müftüsü Ramazan Tahiroğlu da bu böyle bir geleneğin sürdürülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Balıklıgöl yerleşkesine sabah namazına gelen çok sayıda cemaatimiz var. Aynı zamanda misafir de orada çok oluyor. Böyle bir sıcak çorba içmeleri Şanlıurfa'da bir gelenek haline geldi. Çok güzel bir uygulamadır'' şeklinde konuştu.
Vatandaşlar da sunulan ikramdan duydukları memnuniyeti ifade ederek, çorba dağıtımının sabahın erken saatlerinden itibaren evde kahvaltı yapma imkanı bulamayanlar için önemli olduğunu dile getirdi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star