Ana Sayfa Urfa Haberleri Sağlık Bakanı Akdağ : Şanlıurfa'da Neler Yaptı

Sağlık Bakanı Akdağ : Şanlıurfa'da Neler Yaptı

Vatandaşlarımız 2003'te sağlık hizmetlerinden yüzde 39 oranında memnundu, geri kalanlar memnunum ya da çok memnunum diyemiyordu. Bugün Türkiye'de her 100 kişiden 73'ü memnunum ya da çok memnunum diyebiliyor''

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2011 Pazar 14:22
Sağlık Bakanı Akdağ : Şanlıurfa'da Neler Yaptı


Sağlık Bakanı Akdağ: -''Vatandaşlarımız 2003'te sağlık hizmetlerinden yüzde 39 oranında memnundu, geri kalanlar memnunum ya da çok memnunum diyemiyordu. Bugün Türkiye'de her 100 kişiden 73'ü memnunum ya da çok memnunum diyebiliyor''

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Vatandaşlarımız 2003'te sağlık hizmetlerinden yüzde 39 oranında memnundu, geri kalanlar memnunum ya da çok memnunum diyemiyordu. Bugün Türkiye'de her 100 kişiden 73'ü memnunum ya da çok memnunum diyebiliyor'' dedi.
Bakan Akdağ, ildeki sağlık çalışmalarını değerlendirmek üzere Şanlıurfa Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu'nda sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi.
Toplantının açılışında konuşan Akdağ, geçmişte vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmakta çok ciddi sıkıntılar çektiğini hatırlatarak, artık her bireyin istediği anda sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek duruma geldiğini ifade etti.
Bakan Akdağ, 2000 öncesindeki sağlık hizmetlerini eleştirerek, o sistemin hem sağlık çalışanlarını hem de hasta yakınlarını mağdur ettiğini söyledi.
Sağlıkta önemli zorlukları aştıklarını, halen aşmaları gereken önemli merhaleler bulunduğunu belirten Bakan Akdağ, şunları kaydetti:
''Biz bir yere geldik, Türkiye Cumhuriyeti'nde artık insana kıymet veriliyor. Sağlık gibi hiç ertelenemez bir alanda illa bir yakınınızın hastanede yönetici olması gerekmiyor ya da hizmet almak için torpil bulmanız gerekmiyor ya da bir muayenehaneye gidip dünyanın parasını ödemeniz gerekmiyor. Bu ülkenin onurlu ve şerefli bir vatandaşı olarak isterseniz Viranşehir'in en ücra köyündeki bir vatandaş olun devlet size şefkatli kollarını açmış durumda, size bu hizmeti veriyor. AK Parti hükümetleri olarak insanı önceleyen hizmetleri ana eksen olarak ortaya koyarken bunu siz sağlık çalışanlarıyla beraber yaptık. Bütün tartışma ve aleyhte propagandaya rağmen bugün sağlık çalışanlarının bu meseleyi tamamen kavramış oluşuyla büyük başarıya ulaştık. Vatandaşlarımız 2003'te sağlık hizmetlerinde yüzde 39 oranında memnundu, soruyordu Türkiye İstatistik Kurumu, geri kalanlar memnunum ya da çok memnunum diyemiyordu. Bugün Türkiye'de her 100 kişiden 73'ü memnunum ya da çok memnunum diyebiliyor. Bunun için siz sağlık çalışanlarına milletimiz adına teşekkür ediyor, sağ olun var olun diyorum.''
Bakan Akdağ, göreve geldikleri dönemden itibaren hastayla sağlık çalışanı arasındaki diyalogların ve iletişimin artarak devam ettiğini söyledi.
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete asla müsamaha etmediklerini, etmeyeceklerini belirten Akdağ, şöyle devam etti:
''Birçok savcılık 4, 6, 8 yıl hapis cezaları istedi. Bunlar çok yerinde ve doğru yaklaşımlar. Her ne şart altında olursa olsun bir sağlık çalışanına karşı hakarete varan, sözel saldırı ya da fiziksel şiddete karşı saldırıya asla müsamaha etmeyeceğiz. Son kanun hükmündeki kararnameyle sağlık çalışanına karşı bir şiddet vuku bulmuşsa konu yargıya taşındıktan sonra da Sağlık Bakanlığı olarak hukukçularımızla konunun takipçisi olacağız.''

-Kişi başına düşen sağlık personeli-

Bakan Akdağ, Avrupa ile Türkiye'deki hemşire ve doktor sayısını da karşılaştırdığı toplantıda, son 1-2 yıla kadar bazı hemşire derneklerinin Türkiye'deki hemşire sayılarının fazla olduğunu öne sürdüğünü ve sayılarının artırılmamasını istediğini belirterek, şunları kaydetti:
''Hem Avrupa Birliği ülkelerinde hem de Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa bölgesindeki ülkelerinde, ki bunlar 53 ülke, örgüt dediğimiz zaman sadece zengin Avrupa ülkeleri aklınıza gelmesin, Türkiye'nin doğusundaki bazı ülkeler de o ülkeler içerisinde Azerbaycan, Kırgızistan gibi, bu ülkelerde her 100 bin kişiye 700'ün üzerinde hemşire ve ebe düşüyor. Türkiye'de ise her 100 bin kişiye 200 hemşire ve ebe düşüyor. Birisi 700, diğeri 200, aşağı yukarı 3,5-4 misli. Hatta 200'ün de altındaydı da son 1-2 yılda sayı artmaya başladı. Daha çok hemşire ve ebe almaya başladık, onun için bu sayı da artmaya başladı. Avrupa'da her 100 bin kişiye 350 doktor düşüyor. Türkiye'de ise her 100 bin kişiye 150 doktor düşüyor. Burada da yarıdan daha az bir rakam var. Tabii bu da hepimizin üzerine daha da fazla yük yüklüyor.''
Geçmişteki hamile anne ölümlerine değinen Bakan Akdağ, ''Geçmişte her 100 bin hamileden 70'i hayatını kaybediyordu. Herhalde Şanlıurfa'da bu oran da 100 binde 100'e yakındır. Şimdi Şanlıurfa'da da bunu 20'lere çektik. Türkiye'de bunu 100 binde 14'lere çektik ama hala yüksek, bunu da kabul edemeyiz. Hedefimiz 2015'te hamile anne ölümlerini 100 binde 10'un altına çekmektir. Bunun için her şeye değer, sıkıntı çekmeye de yoğun çalışmaya da değer. Biz böyle bir mesleğin mensuplarıyız. Hep birlikte insanlarımızın sağlığını daha da iyileştirmeye çalışacağız'' diye konuştu.
Toplantı, basına kapalı devam etti.
Toplantının ardından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek çalışanlarla öğle yemeği yiyen Bakan Akdağ, daha sonra hastane bahçesinde çalışmaları devam eden acil servisin inşaatında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Hasta yakınlarıyla sohbet eden Bakan Akdağ, daha sonra AK Parti İl Başkanlığında partililerle görüştü.
Sağlık Bakanı Akdağ: -''Sağlıkta dönüşüm programıyla Türkiye'de ciddi değişiklikler oldu, adeta bir devrim gerçekleşti'' -''İnşallah sağlık hizmetlerindeki çıtayı daha da yükseklere çıkaracağız, inanıyoruz ki insanlarımız buna layıktır''
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Sağlıkta dönüşüm programıyla Türkiye'de ciddi değişiklikler oldu, adeta bir devrim gerçekleşti'' dedi.
Bakan Akdağ, sağlık yatırımlarını değerlendirmek üzere geldiği Şanlıurfa'da, Vali Celalettin Güvenç'i makamında ziyaret etti.
Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Akdağ, Şanlıurfa'nın tarihi, kültürü, nüfusu ve bölgedeki dinamizmi itibarıyla adeta Güneydoğu'nun nabzını tuttuğunu, hükümet olarak kente büyük önem verdiklerini söyledi.
Sağlıkta son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığına değinen Akdağ, şunları kaydetti:
''Sağlıkta dönüşüm programıyla Türkiye'de ciddi değişiklikler oldu, adeta bir devrim gerçekleşti. Özellikle ülkenin doğusunda, güneydoğusunda, orta Anadolu'da hizmetin çok daha eksik gittiği bölgelerde belirgin bir halde kendini gösterdi. Şanlıurfa'nın 10 yıl önceki haline baktığımızda sağlık hizmetlerinin çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Gerek birinci basamak gerekse diğer basamaklarda hakikaten çok geriydik, hastanelerimizin durumu da içler acısıydı. Büyük mesafe aldık.''
Bakan Akdağ, Siverek, Viranşehir ve Birecik gibi nüfusu bazı illerden bile büyük olan ilçelerde sağlık alanında önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, ''Bu hizmetler sosyal devletin Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşa bir borcuydu, bizler bu borcu yerine getirmeye çalışıyoruz. Milletin hakkını kendisine teslim etmek için gayret gösteriyoruz. İnşallah sağlık hizmetlerindeki çıtayı daha da yükseklere çıkaracağız, inanıyoruz ki insanlarımız buna layıktır'' diye konuştu.
Akdağ, göreve geldiklerinde Şanlıurfa'da 144 uzman hekim bulunduğunu ancak şu anda kentte 476 uzman hekimin hizmet verdiğini belirterek, ''Türkiye'de uzman hekim sayısı 3'e katlanmadı, dikkat ederseniz yüzde 350 artış var. Türkiye'de uzman hekim sayısı bu sürede yüzde 30 civarında artarken Şanlıurfa'da bu sayı yüzde 300 civarında arttı, neden, ihtiyacı olduğu için. Şanlıurfa'da, bakanlığımızda çalışan personel sayısı da, bin 570'den 7 bin 189'a çıktı. İnsan düşünmeden edemiyor, geçmişte bu ilde nasıl sağlık hizmeti veriliyordu'' dedi.
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Akdağ, bir gazetecinin ''Suriye'deki iç karışıklıklar Türkiye'deki sağlık turizmini etkiledi mi, elinizde veri var mı-'' sorusu üzerine, ''Elimde henüz bir veri yok ama ümit ediyorum ki Suriyeli vatandaşların, Suriyeli kardeşlerimizin Türkiye'de sağlık hizmeti alması konusunda Suriye hükümeti bir sıkıntı çıkarmaz, bir engelleme yapmaz. Çünkü gerçekten halk için de bir ihtiyaçtır bu, Güneydoğu'da da buna yönelik son 3 yıl içerisinde ciddi bir hizmet alanı oluşmaya başladı. Ümit ediyorum ki Suriye yönetimi kendi vatandaşına böyle bir sıkıntı çıkarmaz'' diye konuştu.

-Sarkozy'nin sözleri-

Bir gazetecinin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri konusundaki görüşlerini sorması üzerine Bakan Akdağ, şunları kaydetti:
''Başta Başbakanımız olmak üzere o konuda kendisine yeterli cevaplar verildi. Fransa, kendi tarihine dönüp kendisini yargılamalı, Fransa'nın Türkiye'yi yargılamak gibi bir lüksü olamaz. Bizim tarihimiz bütün milletlere, birlikte yaşadığımız her insana saygının ifadeleri ve örnekleriyle doludur. Tabii bunlar genellikle şu anda Fransa yönetiminin, Sarkozy'nin yaptığı gibi kendi iç politikalarına yönelik, siyasi geleceklerine yönelik hamleler, bunlar tutmaz, bunlar yanlış işler. Ümit ediyoruz ki Fransa böyle bir yanlış yapmaz.''
Bir basın mensubunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''4 kilo verdim'' dediğini hatırlatarak, ''Sayın Başbakanımızın kilo sorunu var mıydı-'' demesi üzerine de Recep Akdağ ''Sayın Başbakanımızın kilo sorunu yoktu, şimdi de yok. O boyda, posda birinin 4 kilo alması, vermesi pek önemli değildir'' diye konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Güvenç, Bakan Akdağ'a yöresel işlemeli fincan takımı hediye etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık