Ana Sayfa Sağlık SAĞLIK-SEN HEMŞİRELERİ VE ANNELERİ GÖNÜLLERİNCE AĞIRLADI

SAĞLIK-SEN HEMŞİRELERİ VE ANNELERİ GÖNÜLLERİNCE AĞIRLADI

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğu hemşireler gecesi ve anneler günü programını Şanlıurfa Dedeman Oteli’nde kutladı.

Giriş Tarihi: 13 Mayıs 2012 Pazar 19:39
SAĞLIK-SEN HEMŞİRELERİ VE ANNELERİ GÖNÜLLERİNCE AĞIRLADI
Kutlamaya Sağlık-Sen Şube başkanı Mahmut ATÇI ve yönetim kurulu ile birlikte birçok sağlık çalışanı katıldı. Gecede açılış konuşmasını yapan ATÇI; tüm hemşirelerin hemşireler gününü ve anneler gününü kutladıktan sonra içinde bulunduğumuz günlerde hükümetle toplu sözleşme masasına oturan Memur-Sen’in taleplerini birer birer sıralayarak sağlık çalışanlarına bilgi verdi. Mahmut ATÇI konuşmasında;‘’Sağlık Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı alımlara rağmen, geçmişten gelen yanlış istihdam politikaları nedeniyle, hekimlerde olduğu gibi hemşirelik de Türkiye'de istihdam açığı en yüksek meslek gruplarından biri olarak öne çıkmaktadır. İstihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerimiz, halkımızın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakarlıklarla görevini yerine getirmektedirler. Bu fedakarca çalışmalar karşısında ebe ve hemşirelerimiz; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözümler beklemektedir. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ebeler ve Hemşireler Haftası münasebetiyle, çalışanlarımızın mesleki saygınlığına yakışan adil çalışma ortamlarına kavuşması adına şu sorunlara ve taleplere dikkat çekmek istiyoruz:* Hemşirelik mesleği hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir.

*  Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir.

* Hemşirelerle birlikte tüm hekim dışı personelin yaşadığı döner sermaye ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir.

* Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır.

*  Fiili hizmet zammından hemşireler de faydalandırılmalıdır.

*  Vekil ebe-hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmelidir.

* Anayasal bir zemine kavuşan kadına pozitif ayrımcılık hakkını çalıştıkları kurumlarda hemşirelerimiz de hissetmelidir.

*  Hemşirelerin mesleğinde ilerlemesi ve uzmanlaşması noktasında gerekli eğitim imkanları sağlanmalıdır.

*  Sağlık kurumlarında şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kesim olarak hemşireler öne çıkmaktadır. Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır.

*  Hemşirelerimiz çalışma hayatının yoğunluğu ile aile sorumlulukları arasında sıkışmaktan kurtaracak tedbirler alınmalıdır. Bu çerçevede 24 saat kreş hizmeti imkanı sağlanmalıdır.

*  Bunların yanı sıra kendi mesleğine ek olarak hemşirelik görevi de icra eden ebeler, Sağlık Bakanlığı'nın en önemli hizmet kadrolarından birisi olmasına rağmen çağın gerekleriyle donatılmış bir kanuna sahip değildirler.

*  Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ebelerin, görev tanımlarının olmaması, sorumluluk ve yetkilerinin kısıtlı olması, idari birimlerin hiçbir alanında görev alamamaları, önemli bir sorundur.

*  Birçok ebe; hemşirelik başta olmak üzere öğretmenlik, mühendislik, hukuk hatta tıp fakültesi okuyup bu işten ayrılabilmenin yollarını aramıştır. Hâlihazırda okul bitirmiş ve bir fırsatta meslek değiştirme hazırlığı içinde olan ancak, yeterlilik sınavı, kadrosuzluk nedenlerle bu süreci ötelenen birçok kişinin olduğu bilinmektedir. 2007 yılında çıkarılan Hemşirelik Yasası sonrasında yaklaşık 10 bin ebenin "hemşirelik yetki belgesi" almak üzere Sağlık Bakanlığına başvurması da buradaki sıkıntının büyüklüğüne ışık tutmaktadır.

* Bu noktada var olan sorunlara, kalıcı çözüm üretebilmek için; ebelik mesleğinin görev tanımlarının yapılması, yetkilerinin yasaya dayandırılması, sosyal ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.

*  Bu nedenle, Ebelik mesleğinin çağdaş, mesleğin önemine ve gerekliliğine uygun tanımı yapılmalı, ebelerin görev yetki ve sorumluluklarının belirtildiği çağdaş bir Ebelik Yasası çıkarılmalıdır.

* Bu sorunlara ek olarak başta hemşirelerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelen şiddet de ciddi bir tehdit olarak varlığını hissettirmektedir.’’ dedi.

Daha sonra ikram ve müzikli eğlenceyle gece son buldu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Domuz gribi acil servisi kapattırdı

Domuz gribi acil servisi kapattırdı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star