Ana Sayfa Ekonomi Sahipsiz kaçak petrol devredilebilecek

Sahipsiz kaçak petrol devredilebilecek

Sahipsiz yakalamalarda, yakalanan petrol ürünlerinin tahmini satış tutarının test ve analiz bedellerinin karşılanmasına dahi yetmeyecek kadar az olması halinde, seyyar kontrol cihazı ile ulusal marker tespiti yapılacak. Yapılan ulusal marker ölçüm sonucunda sonucun geçersiz çıkması durumunda yakalanan petrol ürünleri il özel idarelerine devredilecek.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2012 Salı 05:02
Sahipsiz kaçak petrol devredilebilecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun, Kaçak Petrolün Tespit ve Tasfiyesine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmeliğin 17. maddesinin birinci ve altıncı fıkraları değiştirildi. Buna göre, kaçak petrol ürünlerinden akaryakıta ilişkin ilk tespit seyyar kontrol cihazı ile ulusal marker kontrolü yapılarak gerçekleştirilecek.Ulusal markerin gerekli şart ve seviyede bulunmadığının tespiti halinde, Petrol Piyasasında Yapılacak Denetimler ile Ön Araştırma ve Soruşturmalarda Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 16. maddesi hükümlerine göre test ve analiz yapılmak üzere numune alınacak ve aynı maddede öngörülen süreler uygulanacak.


Yönetmeliğin 3. maddesinde yer alan kaçak petrol ürünlerinden sahipsiz yakalamalarda, yakalanan petrol ürünlerinin tahmini satış tutarının test ve analiz bedellerinin karşılanmasına dahi yetmeyecek kadar az olması halinde, seyyar kontrol cihazı ile ulusal marker tespiti yapılacak. Yapılan ulusal marker ölçüm sonucunda, sonucun geçersiz çıkması durumunda yakalanan petrol ürünlerinden numune alınmayacak ve teknik düzenlemelere aykırı olarak kabul edilip, il özel idarelerine devredilecek.


Bugün yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı yürütecek.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık