Ana Sayfa Urfa Haberleri Sanat galerisinin kapatılmasına tepki

Sanat galerisinin kapatılmasına tepki

PFSD başkanı Yasin Küçük, kültür düzeyi sanat ve sanatçıya verilen destekle ölçülür.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2012 Cumartesi 07:27
Sanat galerisinin kapatılmasına tepki
Profesyonel fotoğraf sanatçıları derneği başkanı Yasin Kücük,  yaptığı yazılı açıklamada:
Bir toplumun ne kadar eğitimli ve kültür düzeyinin yüksek olduğu, sanata ve sanatçıya verdiği destekle ölçülür. Bir toplumun sanatçı ve aydınları ne kadar fazla ise; o toplum içerisindeki yaşam kalitesi o nispette büyüktür. Sanatçı ve aydınlar bir toplumun refleksleridir. Topluma en önemli katkı yine sanatçı ve aydınlardan gelir.


Şanlurfa’da Güzel sanatlar Galerisi ve Sergi Salonu bir oldu bitti ile kapatılmaya çalışılıyor. Urfa’nın ilk ve tek Sanat Galerisi ve Sergi Salonu olan bu yapı 1989 yılından beri Şanlıurfa’ya hizmet vermektedir.

Yılda ortalama 10 - 15 arası Geleneksel El Sanatları ve Türk süsleme Sanatı Kursları başta olmak üzeri ve sayısız sergi açan ve sergi salonunu herkese ve her kuruma açık olan ve Sayısız Kursiyer ve Sanatçı yetiştiren bu Galeri Kapatılıyor.

Buraya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu getirtiliyor, bu kurumun vazifesi bildiğim kadarı ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını korumak olmalı Kültür varlıklarını gasp etmek değil, Kültür ve Tabiat varlıklarını ortaya koyan insandır, insan olmazsa ortaya çıkacak olan kültür ve tabiat varlığı kalmaz.
Şanlıurfa’da son 60 yıldır, özellikle 1980 den sonra Tarihi ve Kültürel mirasının nasıl yağmalandığı ve yıkıldığı gözler önündedir. İşi Kültür varlıklarını ve onu yapan ustaları korumak olan bir kurumun, Şehri en gözde ve nadide bir kurumu olan Galerinin yerine geçip, bu Galerinin kapatılması, Hayat damarlarımızı koparılması demektir.
Sanata ve Sanatçılara desteklediklerini her fırsatta dile getiren kurum, kuruluş ve Sanat ve Urfa sevdalılarının bu duyarsızlığı ve vurdumduymazlığı bizi son derece üzmüştür.

Buradan Başta sayın Bakanımız Faruk Çelik olmak üzere, Şanlıurfa Millet vekillerini, Şanlıurfa Valimizi, Belediye başkanımızı, Kent konseyimizi ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımızı ve Şanlıurfa Sevdalılarını, Güzel Sanat Galerimize sahip çıkmaya davet ediyorum.
Güzel Sanat Galerisi Şanlıurfa’nın en büyük kültürel mirasıdır, Şehrimize ve Kültürel Değerlerimize Sahip çıkalım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık