Ana Sayfa Urfa Haberleri SANAYİ İŞLETMELERİNE UYARI

SANAYİ İŞLETMELERİNE UYARI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yıllık işletme cetvellerinin 30 Nisan 2016 tarihine kadar teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 04:04
SANAYİ İŞLETMELERİNE UYARI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;” 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin 2015 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar, Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri, hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir.
Bakanlığımız web sayfası (sanayi.gov.tr) “e-Hizmetler Bölümü” başlığı altında bulunan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ” linki kullanılarak 2015 yılı Yıllık İşletme Cetveli bilgileri elektronik ortamda girilir.
Yıllık İşletme Cetveli’ni süresi içinde vermeyenlere Kanunun 5. ve 9. maddeleri gereği 881(sekizyüzseksenbir) TL idari para cezası uygulanır.
SANAYİ SİCİL BELGESİ VİZESİ:
Sanayi Sicil Belgesi veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir. Sanayi işletmeleri; kamu kurum ve kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma, KDV iadesi gibi) sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde vize yapılması konusunda, gerekli dikkati göstermelidir.
SANAYİ İŞLETMELERİNİN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ:
6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği, verilen beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri (unvan, adres değişikliği, ürün değişikliği veya ilavesi gibi), kapanma ve faaliyete geçme durumlarını l(bir) ay içinde Müdürlüğümüze bildirmeyenler hakkında, Kanunun 4. ve 9. maddeleri gereği 881 (sekizyüzseksenbir) TL, Sanayi Sicil Belgesini görevli memura ibraz etmeyenlerin Kanunun 10 ncu Maddesi gereği 441 (dörtyüzkırkbir) TL ve doğru beyanda bulunmayanlara Kanunun 11 inci maddesi gereği 1766 (binyediyüzaltmışaltı) TL idari para cezası uygulanır”.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık