Ana Sayfa Ekonomi SANAYİYİ ELEKTRİK ÇARPTI

SANAYİYİ ELEKTRİK ÇARPTI

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2015 Çarşamba 03:58
SANAYİYİ ELEKTRİK ÇARPTI

Türkiye’yi felç eden elektrik kesintisi nedeniyle dün sanayide çarklar durdu. 1 milyar 154 milyon lirayı bulan günlük sanayi üretimi sekteye uğradı.

Türkiye genelindeki elektrik kesintisi, günlük hayatın yanı sıra ekonomiyi de vurdu. Günde 1 milyar 154 milyon liralık katma değer oluşturan sanayide çarklar dün büyük ölçüde durdu. Milliyet'in haberine göre, Enerji yönetiminin Ege bölgesi kaynaklı olduğunu belirttiği arıza için farklı iddialar da ortaya atıldı. Teknik nedenler dışında, daha fazla kazanmak isteyen işadamlarının 100’den fazla santrali arıza gerekçesiyle aynı anda kapattığı ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi elektrik sisteminden çıkardığı da iddialar arasında yer aldı.

Türkiye, dün saatler boyu süren elektrik kesintisinin aksattığı sanayi nedeniyle yüz milyonlarca liradan oldu. Tüm Türkiye’de makineler durdu, organize sanayi bölgeleri karanlığa gömüldü. İşçiler pek çok yerlerde evlerine döndü. TÜİK’in cari fiyatlarla yurtiçi hasıla rakamları gözönüne alındığında, Türkiye’nin günlük sanayi üretimi 1 milyar 154 milyon lirayı buluyor. Bu rakama elektriğin az kullanıldığı tarım, ormancılık gibi sektörler dahil değil.

kaynak:milliyet

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Elektrik arızalarını termal kameralar belirlecek

Elektrik arızalarını termal kameralar belirlecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık