Ana Sayfa Urfa Haberleri 'ŞANLI YÜRÜYÜŞ' BİNLERİN KATILIMIYLA BAŞLADI

'ŞANLI YÜRÜYÜŞ' BİNLERİN KATILIMIYLA BAŞLADI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 Nisan Kurtuluş etkinlikleri, Binlerce yerli ve yabancı vatandaşın katıldığı Şanlı Kortej yürüyüşüyle başladı.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2016 Cumartesi 14:19
'ŞANLI YÜRÜYÜŞ' BİNLERİN KATILIMIYLA BAŞLADI

Balıklıgöl platosundan başlayan Kortej yürüyüşüne; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri, AK Parti Şanlıurfa Eski Milletvekili Hamide Sürücü, Eyyübiye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye İlçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü İlçe Belediye Başkanı Metin Baydilli, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Jandarma Komutanı Selman Kömürcü, İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı, STK Temsilcisleri, Şehit yakınları, Gaziler ile yerli yabancı binlerce vatandaş katıldı.

 

Mehter takımı eşliğinde binlerce vatandaşın eşlik ettiği yoğun ilgi gören Şanlı Yürüyüş, Balıklıgöl platosundan başlayarak tarihi Divanyolu'ndan devam etti.

 

Yürüyüşü izleyen vatandaşlar tarafından güllerin attığı ve destek verdiği  kortej yürüyüşü Rabia meydanında gerçekleştirilen mehteran ve 7 bölgenin halk oyunları gösterileriyle devam etti.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ, "ZAFER; BİRLİK VE BERABERLİĞİNDİR"

 

Rabia Meydanında gösteriyi izlmeye gelen binlerce vatandaşa seslenen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, tüm Şanlıurfalıların 11 Nisan Kurtuluş Bayramını kutlayarak katılım gösteren herkese teşekkür etti.

 

11 Nisan'ın Şanlıurfa'da yaşayan Türk, Kürt ve Arap topluluklarının birlik içerisinde bu kutsal toprakları kanlarıyla elde ettikleri söyleyen Başkan Nihat Çiftçi, "Birlik ve beraberlik ile Şanlıurfa'mızı kurtaran başta onikiler olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dileyerek şükranlarımızı belirtiyorum. Hamd olsun bizlere bu kutsal toprakları ve güzel Peygamberler şehrini bıraktılar. Allah'ın izniyle bizlerde çok çalışarak Şanlıurfa'yı gelecek nesillere bırakacağız. 96 yıl önce hiç bir düzenli ordu olmadan birlik ve beraberlik içerisinde elde edilen zaferi Hamd olsun Cumhurbaşkanımız, TBMM'si ve Başbakanımız unutmayarak hak ettiğimiz istiklal madalyasını bizlere verdiler.  Hakkımız olan  elde edilen bu zafere istinaden İstiklal Madalyasını dün itibariyle hak kazanmıştır. Birlik ve beraberliğe önem veren bir şehiriz ve bu yüzden alacağımız İstiklal Madalyasının manevi değeri çok büyüktür" şeklinde konuştu.

 

VALİ KÜÇÜK, "11 NİSAN ŞANLIURFALILARIN ZAFER VE GURUR GÜNÜDÜR"

 

Kurtuluş Gününün Şanlıurfa için zafer ve gurur günü olduğunu belirten Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, " Şanlıurfa’nın düşman İşgalinden kurtuluşunun 96. Yılını kutlamanın onur ve gurunu yaşıyoruz. Şanlıurfa’nın düzenli ordusu olmadan birlik ve beraberlik içerisinde teşkilatlanarak  onikilerlerin önderliğinde kanları pahasına mücadele vermişlerdir. Buradaki tüm şehitlerimizi ve rahmetli olan tüm gazilerimizi yad ediyorum. Bugünde bu kutsal toprakları farklı bir noktaya taşımaya planlayanlara da Şanlıurfalılar yine aynı şekilde müsaade etmemiştir” dedi.

 

VEKİL ÖZCAN, "EMANETİ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ"

 

Şanlıurfa'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıldönümünü kutlayan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, " 96 yıl önce onikiler ile temsil edilen ruhun bizlere kadar huzur, birlik ve kardeşlik içersinde nasıl ulaştıysa bizlerde bu emaneti bizden sonra gelecek olan nesillere aktaracağız.  96 yıl önce hayatını kaybeden şehitlerimize Yüce Allahtan Rahmet diliyorum. Şehit ve gazilerimiz üstlerine düşeni fazlasıyla yaptı. Şanlıurfa bir huzur kentidir. Hep birlikte Şanlıurfa'nın huzurunu korumaya devam edeceğiz" dedi.

 

VEKİL CEVHERİ, "TÜM ŞEHİTLERİMİZİ VE GAZİLERİMİZİ MİNNETLE ANIYORUM"

 

Konuşma kürsüsüne elinde Türk Bayrağı ile çıkan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise, " Ecdadımız bu vatan,bayrak ve bu güzel topraklar uğruna şehit oldu. Toprakları toprak yapan üstünde kandır. Toprak eğer üstünde ölen varsa vatandır. Ne mutlu ki milli mücadeleyi başlatan onikilerin ve o ecdatların torunuyuz. Kurtuluş mücadelesinde şanlı ecdadımız bu mücadeleyi göstermiş olmasaydı bugün bu şanlı bayrağı elimde dalgalandıramazdım. Bu vatan uğrunda hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum.  Türkiye Büyük Millet Meclisinde 4 parti bir araya gelerek ve tüm partililerin desteklerini alarak Şanlıurfa'ya istiklal Madalyası verildi" dedi.

Konuşmalarının ardından program Rabia Meydanında 7 farklı bölgenin Halk gösterileri ile devam etti.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesinin 11 Nisan Etkinlikleri kapsamında ilk gün etkinleri; Saat 14.00'de Büyükşehir Belediyesi Şair Nabi Konferans ve Kültür Merkezinde "Şanlıurfa'nın Kurtuluşu temalı düzenlenen 'Şiir, Kompozisyon ve Resim yarışmalarının ödül töreni" düzenlenecek ve dereceye girenlere ödül programıyla devam edecek. Ayrıca programın devamında dereceye giren eserler saat 14.30'da Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonunda vatandaşların ziyaretine açılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star