Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA AFİLİASYON YANİ SAĞLIK’TA PROTOKOLÜ BEKLİYOR

ŞANLIURFA AFİLİASYON YANİ SAĞLIK’TA PROTOKOLÜ BEKLİYOR

Yoğunlukları ile ülke gündemine giren Şanlıurfa kadın ve doğum hastalıkları hastanesi ve çocuk hastanesi afiliasyonu bekliyor. Buna göre afiliasyonu gerçekleşirse üniversite ile sağlık bakanlığı arasında bir işbirliği protokolü imzalanacak ve Harran üniversitesine ait tıp fakültesi sağlık bakanlığına geçecek.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2014 Cumartesi 06:59
ŞANLIURFA AFİLİASYON YANİ SAĞLIK’TA PROTOKOLÜ BEKLİYOR

Şanlıurfa’daki hastane sıkıntısı ve buna bağlı olarak bazı hastanelerin dar alanda hizmet vermesi farklı projelerle çözülmeye çalışılıyor. Ülkenin birçok ilinde uygulamaya konulan afiliasyon yani birleşme ile üniversite bünyesindeki tıp fakülteleri yapılan protokolle sağlık bakanlığına geçiyor. Yani, Şanlıurfa içinde düşünülen bu proje hayata geçerse Harran üniversitesi sağlık bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye başlayacak. Böyle bir durumda sağlık bakanlığına bağlı 500 yataklı devlet hastanesi ile 600 yataklı Harran üniversitesi tıp fakültesi birleşecek yatak kapasitesi 1100’e yükselecek.

Henüz netlik kazanmayan birleşme çalışmaları olumlu sonuçlanırsa şu an sıkıntı yaşanan bazı hastaneler de bina konusunda rahatlama fırsatı sağlanacak. Birleşme ile birlikte şehitlikte bulunan Harran üniversitesine ait bina da sağlık bakanlığının envanterine girecek. Ve 300 yatak kapasitesine sahip olan Harran üniversitesi araştırma ve uygulama hastanesinin yarısı çocuk hastanesine diğer yarısı ise doğum hastanesine verilecek. Bu da özellikle doğum oranlarında ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da doğum hastanesi ve çocuk hastanesinin yatak sayısı bakımından az da olsa rahatlaması anlamına geliyor.

Ayrıca afiliasyon yani birleşme dışında mart ayında temeli atılacak olan 1700 yataklı şehir hastanesinin yaklaşık 600 ve 2015’te bitmesi planlanan 750 yataklı Eyyübiye devlet hastanesinin de yaklaşık 500 yatağının çocuk ve doğuma ayrılması planlanıyor.

 

 

YORUMLAR
  • yorum2014-12-09 13:07:40PERSONEL

    AFİLASYON OLSADA ŞANLIURFA KANGREN OLMUŞ ÜNİVERSİTE HASTANESİNDEN KURTULSA

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık