Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA AKÇAKALE CEZAEVİ ATIL DURUMDA VİDEO

ŞANLIURFA AKÇAKALE CEZAEVİ ATIL DURUMDA VİDEO

1050 mahkûm ve tutuklunun kaldığı ve geçtiğimiz günlerde 13 kişinin hayatını kaybettiği Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde, hükümlüler ve tutuklular çevre illere nakledildi. Akçakale Kapalı Cezaevi ise halen kapalı...

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2012 Çarşamba 16:49
ŞANLIURFA AKÇAKALE CEZAEVİ ATIL DURUMDA VİDEO
Aziz Çiftçi/Mustafa Güçlü/ Özel Haber

1050 mahkûm ve tutuklunun kaldığı ve geçtiğimiz günlerde 13 kişinin hayatını kaybettiği Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde, hükümlüler ve tutuklular çevre illere nakledildi. Akçakale Kapalı Cezaevi ise halen kapalı...

8–10 kişilik koğuşlarda 20-30 kişinin kaldığı Şanlıurfa Cezaevinde, mahkumlar, yatakları ateşe verdi. Çıkan yangında 13 kişi feci şekilde can verdi. Yoğunluk sebebiyle çıkan yangında 13 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra, gözler kapatılan Akçakale Kapalı Cezaevine çevrildi.

Cezaevi atıl durumda

   Adalet Bakanlığı, 13 kişinin öldüğü Şanlıurfa cezaevinde bazı hükümlüleri çevre illerdeki cezaevlerine nakletti. 2008 yılında kapatılan Akçakale Kapalı Cezaevi şimdi atıl durumda. 150 mahkûm kalıyordu

Cezaevlerinde yapısal dönüşümler 2002’den sonra yapıldı. 2002 sonrasında yapılan düzenlemeyle 208 cezaevi kapatıldı. Bu kapatılan cezaevleri arasında  Akçakale Kapalı cezaevi’de bulunuyor.  Akçakale E Tipi Cezaevi 2008 yılında kapandı. Siyasi amaçlı olarak inşa edilen cezaevi, 70 kapasiteli ve 150 mahkûm kalıyordu. 10 personelin görev yaptığı cezaevi şimdi atıl surumda.

   Birecik ve Halfeti’de bulunan cezaevlerinin ise kapatacağı bilgisi gelmişti ve sonradan gelen bir kararla kapatılmadı.

Mahkûmlar, Şanlıurfa E Tipi Cezaevine nakledildi

  Kapatılan cezaevinde kalan mahkumlar, daha sonra Şanlıurfa Cezaevine nakledildi.Bu nakillerden sonra, Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde yoğunluk fazla oldu.1050 mahkum ve tutuklunun kaldığı  Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde, yoğunluk yetmezmiş gibi bir de sıcaklık sıkıntısı vardı.Mahkumlar seslerini her zaman cezaevi yönetimine duyursa da bir sonuç alamıyordu.

Mahkumlar arasında vantilatör krizi yaşandı

Aralarında BDP milletvekili İbrahim Ayhan’la birlikte siyasi suçlularında yer aldığı bin 57 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde isyan çıktı.  Koğuştaki yoğunluktan dolayı geçtiğimiz hafta çıkan kavga diğer mahkumların araya girmesi ile büyümeden önlendi. Son günlerde havanın aşırı sıcak olması nedeniyle koğuşta bulunan tek vantilatör havanın serinlemesine yetmeyince mahkumlar arasında vantilatör krizi yaşandı.

Mahkûmlar yorganları ateşe verdi

   Sıcaklardan dolayı uyuyamayan mahkumlar arasında çıkan tartışma kavgaya dönünce ortaya facia çıktı. Vantilatör yüzünden tartışan mahkumlar, kapıları üzerlerine kapatarak kavgaya tutuştular. Duruma tepki gösteren bazı mahkumlar ise koğuşta bulunan yatak ve yorganları ateşe verdi. Kısa sürede büyüyen yangın bir anda koğuşu etkisi altına aldı.

Gardiyanlar duruma müdahale etmedi

Koğuşta bulunan 18 kişiden 5’i kendisini lavabonun içine kapatarak dumanın içeri girmesini elbiseleriyle önlediler. Yangının büyümesi ile kapılara vurarak gardiyanları çağıran mahkumlar uzun süre yardım talebinde bulundu. Bağrışma seslerine rağmen gardiyanların duruma müdahale etmedikleri öne sürüldü. Yangın sırasında gardiyanların yaklaşık 1 saat boyunca durumu itfaiye ekiplerine bildirmedikleri iddia edildi. Kendilerini lavaboya kapatan 5 mahkum uzun süre yardımın gelmesini bekledi.

Ayhan’ın bulunduğu koğuştan yardım istediler

Dakikalarca kapılara vurarak gardiyanlardan yardım isteyen mahkumların çığlıklarına gardiyanlar müdahale etmeyerek jandarmanın gelmesini beklediler. Yangının BDP’ Milletvekili İbrahim Ayhan’ın kaldığı koğuşun yan tarafında çıktı öğrenilirken, siyasi tutukluların da kapılara vurarak yardım istedikleri öğrenildi.

Amaç sorunların çözümü için gözdağı vermek

   Habertürk ise, Şanlıurfa’da E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 13 tutuklu ve hükümlünün ölümü, 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangından sağ olarak kurtulan Cevdet Yılmaz, savcılığa verdiği ifadeye ulaştı. Cevdet Yılmaz, ifadesinde; “Amaçları isyan değildi, cezaevi yönetimine sorunlarının çözümü için gözdağı vermek istediler” dedi.

Olayın bu şekilde olacağını tahmin etmemiştik

Yılmaz’ın ifadesinde, tutuklu ve hükümlüler arasında yer darlığı ve sıcak yüzünden tartışmalar yaşandığını, ancak cezaevi yönetiminin taleplerine yanıt vermemesi üzerine böyle bir eylem kararı aldıklarını belirterek, “Arkadaşlarımızın amacı isyan değildi, sadece seslerini duyurmak, talepleri için yönetime gözdağı vermek için böyle bir şey yaptılar. Duman çıkarıp ateşi tekrar söndürecektiler. Koğuş sorumlusu bizimde eyleme destek vermemizi istedi. Destek vermeyeceğimizi söyledik. Eylemin çok tehlikeli olduğunu söyledik. Bize tepki gösterip lavaboya gitmemizi istediler. Biz 5 arkadaş banyoya gittik. Olayın bu şekilde olacağını tahmin etmemiştik” dediği öğrenildi.

Tuvalet önüne kadar her yer yatak doluydu

   Bir yatağın ateşe verilmesiyle yangın çıktığını belirten Yılmaz’ın, şunları anlattığı öğrenildi: “Pencerelere çıkıp ‘Yanıyoruz, kurtarın’ diye bağırıyorlardı. Gardiyanlar bir ara gelip baktılar, sonra geri gittiler. Önce yan taraftaki mahkûmları havalandırmaya çıkardılar. Uzun bir süre sonra bizim koğuşa geldiler. Koğuşun kapı arkalarında kesinlikle ranza ya da yataklar yoktu. Çünkü ranzalar yere monte edilmiş. Çıkarılmaları mümkün değil. Zaten arkadaşların amacı kesinlikle isyan değildi. Çok kötü şartlar vardı. Gardiyanlar sürekli hakaret ve tehdit ediyorlardı. Haftada bir gün yıkanabiliyorduk. Yerler de zaten dar. Tuvalet önüne kadar her yer yatak doluydu. Sıcaklar da başlayınca içerideki şartlar ağırlaştı. Bazen nefes almakta bile zorlanıyorduk. Onlar da bu şartlara dayanamayarak böyle bir eylem yapmak istediler. Tabii böyle olacağını hiç tahmin etmemiştik. Bilseydik böyle olacağını bir şekilde müdahale ederdik.”

Cezaevinde yine yangın çıktı

 Cumartesi günü 13 mahkûmun feci şekilde can verdiği Şanlıurfa Cezaevi'nde  yine isyan çıktı. Cezaevi koşullarını beğenmeyen mahkûmlar, koğuşları ateşe verdi... Çıkan yangında 42 kişi yaralandı. Adana ve Gaziantep ve Osmaniye cezaevlerinde ise Şanlıurfa’daki çıkan isyana destek amaçlı olduğu iddia edilen yangın çıktı.

50 hükümlü uçakla İzmir’e gönderildi

  2 gün arayla 2 kez yangının çıkarıldığı Şanlıurfa Cezaevi’nde, nakil araçlarıyla çoğunluğu hükümlü yaklaşık 50 kişi havaalanına götürüldü. Tutuklu ve hükümlülerin daha sonra havaalanından uçakla İzmir’e götürülerek buradaki cezaevine yerleştirildikleri bildirildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’de, Şanlıurfa Cezaevi’nde 13 kişinin ölümü, 47 kişinin de yaralanmasına yol açan yangınları değerlendirdi. Bakan Ergin, toplam 127 tutuklu ve hükümlü cezaevinden nakledildiğini söyledi.

 Yeni cezaevleri inşaa ediliyor

  Bakan Ergin,  "Cezaevlerinde yapısal dönüşümler 2002’den sonra yapıldı. 2002 sonrasında yapılan düzenlemeyle 208 cezaevi kapatıldı. şu anda 177 ceza infaz kurumu bulunmaktadır. Ceza infaz kurumlarında büyük onarımlar yapıldı. 2017 yılına kadar 197 cezaevinin kapatılmasına karar verilmiştir. 73 cezaevinde koğuş sisteminden oda sistemine geçilmişti. 20 ceza infaz kurumunda ek üniteler inşa edilmiştir. Cezaevlerindeki artış, yargıda bekleyen dosyalardan kaynaklanmaktadır. En temel problem kapasite fazlası bulunan cezaevlerinin normal hale getirilmesidir.Diyarbakır, Şırnak, Siverek, Doğubayazıt ve Midyat’ta cezaevleri inşaatları devam ediyor. İhale aşamasında olan cezaevleri var.” dedi

6 bin mahkum kapalı

cezaevinden açık cezaevine geçecek

  Ergin, şunları söyledi:

   “31 Mayıs’taki denetimli serbestlik düzenlemesi kapsamında 17 bin 287 hükümlü tahliye edilmiştir. Şartları sağlayan hükümlüler tahliye edecektir. Tutuksuz yargılamalar da cezaevlerindeki kapasiteyi azaltacaktır. Yapılması gereken çalışmalar belirlenmiş, takvime göre de yerine getirmektedir. Bakanlık olarak kendi özeleştirimizi de yapıyoruz, kamuoyundan gelen eleştirileri de dikkate alıyoruz. Bilgi kirliliği zarar veriyor. 6 bin mahkum kapalı cezaevinden açık cezaevine geçecek.

  Urfa Cezaevi’nde açık görüş yapılarak endişeleri giderilmiştir. İlave telefon hatlarıyla görüşmeler yapılması sağlanmıştır. Koğuşları zarar gören 14’ü çocuk toplam 42 tutuklu ve hükümlü, İzmir’e nakledilmiştir. 85 hükümlü ve tutuklu da çevredeki cezaevlerine sevk ediliyorlar.”

kaynak: www.sanliurfaolay.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star