Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa Anne ve Bebeklerine Sahip Çıkıyor

Şanlıurfa Anne ve Bebeklerine Sahip Çıkıyor

Doğum hızı ve bebek ölüm oranı açısından ilk sıralarda yer alan Şanlıurfa'da farkındalık oluşturabilmek amacıyla "Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne" kampanyası başlatıldı. Kampanya 26 Ağustos'a kadar sürecek.

Giriş Tarihi: 16 Ağustos 2016 Salı 16:17
Şanlıurfa Anne ve Bebeklerine Sahip Çıkıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 2014 Sağlık Yıllığı İstatistikleri’ne göre; Türkiye’de bebek ölüm oranı binde 7.6 oldu. 2014 yılında 100 bin canlı doğumda 15,2 olan anne ölüm oranı, 2015 yılı verilerine göre 13.7’ye geriledi. Bu istatistiklere göre, Şanlıurfa, doğum hızı ve bebek ölüm oranı açısından ilk sıralarda yer alıyor.

Şanlıurfa’da 2015 yılında 62 bin 56 bebek dünyaya geldi. Kentte, doğurganlık yaşı olarak kabul edilen 15-49 yaş arası kadın nüfusu ise 431 bin. Bununla birlikte, Şanlıurfa ne yazık ki anne ve bebek ölümü oranında da liste başında yer alıyor.

Önlenebilir anne ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek ve bu alanda farkındalık oluşturabilmek amacıyla, Şanlıurfa’da Sağlık bakanlığı bünyesinde, “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne” kampanyası başlatıldı. Kampanyaya şehirde görevli aile hekimlerinin yanı sıra, 21 ilden gelen 600’den fazla sağlık çalışanı da destek verdi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Saymanı ve Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, şehirlerinde aile hekimine ve aile sağlığı merkezine başvurunun oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

26 AĞUSTOS'A KADAR SÜRECEK

Eryazgan, “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne” kampanyasıyla, sağlık çalışanlarının kapı kapı dolaştığını, gebeleri tespit edip tetkiklerini yaptırmak üzere aile sağlığı merkezlerine çağırdığını; 15-49 formlarının doldurulduğunu ve kadınların aile planlaması konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Eryazgan, AHEF ve ŞUAHED’in kampanyaya tam destek verdiğini kaydetti.
Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, “AHEF, tıpkı Polio Aşı Kampanyası’nda olduğu gibi, aile hekimlerinin görev alanına girmese de koruyucu hekimlik uygulamalarıyla ilgili tüm çalışmalarda gönüllülük esasıyla aktif rol oynamaktadır. Federasyonumuz, ülkemizin sağlık geleceğinin garantisi olan koruyucuk sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi için projelerini ve etkinliklerini sürdürecektir.” diye konuştu.

“Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne” kampanyası 26 Ağustos’a kadar sürecek.

Posta

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık