Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA BAROSU "YENİ ANAYASA ÇOCUKLARI ÇOK İYİ KAPSAMALI"

ŞANLIURFA BAROSU "YENİ ANAYASA ÇOCUKLARI ÇOK İYİ KAPSAMALI"

"Anayasa sürecine çocukların aktif katılımı ilkesi uyarınca ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde etkili ve uygun yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması sağlanmalıdır"

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2012 Pazartesi 15:15
ŞANLIURFA BAROSU
Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Anayasa sürecine çocukların aktif katılımı ilkesi uyarınca ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde etkili ve uygun yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanmasının sağlanması gerektiğini bildirdi. 

Baro'dan yapılan açıklamada, Anayasa yapım sürecinde hakkın öznesi olan çocukların katılımının sağlanması ve görüşlerinin dikkate alınması gerektiği belirtildi. 
    
Anayasa'da çocuk haklarının yer almasının öneminin yaş, olgunluk düzeyi ve içinde bulundukları durum da dikkate alınarak anlatılması gerektiğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

    
''Anayasa sürecine çocukların aktif katılımı ilkesi uyarınca ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde etkili ve uygun yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması sağlanmalıdır. Gerek çocukların gerekse yetişkinlerin, Anayasa'da çocuk haklarının yer alması konusundaki görüşleri alınırken temel ilke 'çoğulculuk' olmalı, toplumun farklı kesimlerine eşit ve özgür şekilde görüşlerini ifade etme hakkı tanınmalıdır. 

    
Çocuk hakları konusunda, Türkiye'deki mevcut durum ve uygulamalar konusunda oluşan bilgi birikimi göz önünde tutulmalı, sürece farklı örgütlenmelerden çocuk hakları konusunda bilgi sahibi olan kişilerin katılımı sağlanmalıdır.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star