Ana Sayfa Güncel ŞANLIURFA BAROSU’NDAN GÖZALTI KARARINA TEPKİ

ŞANLIURFA BAROSU’NDAN GÖZALTI KARARINA TEPKİ

Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkartılıp gözaltına alınmasına tepki gösterildi. bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2015 Salı 18:09
ŞANLIURFA BAROSU’NDAN GÖZALTI KARARINA TEPKİ

Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi' katıldığı bir televizyon programında 'PKK terör örgütü değildir' şeklindeki sözlerinin ardından 'terör örgütü propagandası yapmak suçu' neticesinde hakkında, Bakırköy 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce yakalama kararı çıkartılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Elçi'nin bir televizyon programında sarf ettiği sözlerin kendisi aleyhinde bir linç kampanyasına neden olduğunu ifade eden Delebe, “Diyarbakır Barosu Sayın Tahir Elçi’nin katıldığı bir televizyon programından sonra sarf ettiği sözler maalesef Türkiye çapında kendisi aleyhinde bir linç kampanyasının başlamasına neden oldu.

Oysaki meslektaşımız olan baro başkanı kesinlikle kendi ifadelerini, kendi düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun sınırı düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Her insan kendi düşündüğü fikrini basınla, kamuoyuyla paylaşabilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bu tür konuşmaların ve açıklamaların yeri ifade ve düşünce özgürlüğüdür. Bu linç kampanyasından sonra da malumunuz Bakırköy Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Sayın Tahir Elçi hakkında bir soruşturma başlatıldı.

Akabininde de Bakırköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Yakalama kararının ardından maalesef meslektaşımız ve baro başkanımız Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a götürüldü. Hukuk camiası şunu bilir ki ifade özgürlüğünün sınırı oldukça çok geniştir. Hem evrensel hukukun hem de Türkiye’de yerleşmiş olan içtihatların bir parçasıdır. Bir başkan açıklamış olduğu fikrinden dolayı eğer gözaltına alınıyorsa, eğer hakkında yakalama kararı çıkartılıyorsa bu hukuk adına ciddi bir cinayettir. Biz Şanlıurfa Barosu olarak kesinlik Diyarbakır Barosu Başkanı Sayın Tahir Elçi’ye karşı geliştirilen bu linç kampanyasını kınıyoruz” dedi.

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star