Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa Barosu'ndan Müge Anlı ve Haber Türk'e Sert Kınama

Şanlıurfa Barosu'ndan Müge Anlı ve Haber Türk'e Sert Kınama

Şanlıurfa Barosu Yönetim Kurulu Yayınladığı Basın Açıklaması İle Van Depremi Sonrasında Yaşanılan Irkçı Söylemleri Kınadı..

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2011 Salı 10:27
Şanlıurfa Barosu'ndan Müge Anlı ve Haber Türk'e Sert Kınama
Baraodan yapılan yazılı açıklamada:

Dondurucu soğukta enkaz altında yaşam mücadelesi veren canlar ve yitirdiğimiz yüzlerce insan, ilk anda yaşanılan korku ve çaresizlik karelerinin yaşandığı sokaklar. Tüm bunlar ağır can ve mal kaybına neden olan 7.2 büyüklüğündeki Van’daki depremden evlerimize akan dramatik görüntü ve haberlerden. Şanlıurfa Barosu hepimizi derinden sarsan bu felaket karşısında duyduğu sosyal sorumluluk ve Avukatlık Kanunuyla baroya görev olarak verilen “ insan haklarını savunmak ve korumak” ilkesi ışığında, en temel insan hakkı olan yaşama hakkını tehlikeye düşüren deprem sonrasındaki afet ortamına, kayıtsız kalmamak için acil yardım kararı almıştır. Hatırlanacağı üzere bu kapsamda daha önce düzenlenen kampanya sonucu Baromuz tarafından Somali’ye 12.000 liralık yardımda bulunulmuştu.

Van’da yaşanan deprem nedeniyle alınan karar uyarınca ilk etapta ilimizde yeterli stok olmaması nedeniyle Uşak’ta üretim yapan bir fabrikayla temasa geçilerek 400 Ad battaniye satın alınmıştır. Temin edilen bu battaniyeler 25.10.2011 günü acilen Uşak ilinden kargoya verilerek Van’a gönderilecektir. Baromuz ayrıca kendi içinde avukatların katılacağı bir bireysel yardım kampanyası da başlatmıştır. Kampanya sonucu toplanacak yardımlar depremzedelere ayrıca ulaştırılacaktır.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımlarla herkesin seferber olduğu böyle bir dönemde, iki talihsiz olayı yaşamanın verdiği acıyı dile getirmek zorunda kalmaktan da, ayrıca üzüntü duyuyoruz. HABERTÜRK spikeri Duygu Canbaş'ın "Her ne kadar Van’da olsa da acımız büyük" şeklindeki ayrımcılık çağrıştıran sözlerinin ardından ATV ekranlarından bölge insanına “haddini bildirmeye” vardıracak kadar ırkçılık kokan ve seviyeyi oldukça düşüren Müge Anlı adlı sunucunun deprem sonrası gelen “ard-niyetçi” sözleri, adeta ikinci deprem etkisi yaratarak, en az yaşanan deprem kadar vicdan sahibi kamuoyunu derinden etkilemiştir. Basın meslek ilkeleri, insan hakları ve ahlaki açıdan sorunlu olan bu sözlerden dolayı her iki sunucuyu kınıyoruz. Oldukça hassas olunması gereken insani değerler konusunda RTÜK, Basın Konseyi ve yayıncı kuruluşları bu yayınlarla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Bu vesileyle herkesi yardım yapma konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyor ve depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Basına ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur. 25.10.2011
ŞANLIURFA BAROSU
YÖNETİM KURULU

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık