Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞANLIURFA BAROSU'NDAN SİLAHLI KAVGA İÇİN AÇIKLAMA

ŞANLIURFA BAROSU'NDAN SİLAHLI KAVGA İÇİN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Barosu, kentte iki grup arasında çıkan ve 1'i çocuk 4 kişinin yaralandığı olaya ilişkin, görevli ve sorumluları göreve davet etti.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2012 Pazar 22:11
ŞANLIURFA BAROSU'NDAN SİLAHLI KAVGA İÇİN AÇIKLAMA
Barodan yapılan yazılı açıklamada, birkaç gün önce meydana gelen silahlı kavgada, insanın kanını donduran görüntülerin ekranlara yansıdığı belirtilerek, seken kurşunların seyir halindeki otobüste oturan masum bir çocuğu hedef aldığı hatırlatıldı.

Kentin uzun süreden beri biriken sorunlarıyla yalnız boğuştuğuna dikkati çekilen ve yaşanılan olayların çabuk unutulduğu vurgulanan açıklamada, kentte yönetsel aklın genel olarak toplumsal aklın ardından gelmeyi alışkanlık haline getirdiği savunuldu.


Kavgaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğine de değinilen açıklamada, illegal ilişkilere kaynaklık eden, yolsuzluklara davetiye çıkaran, ranta dayalı çalışan bazı kurumların işleyiş biçimine dikkat çekilmek istendiği bildirildi.


Üretici birliklerinin yeterince denetlenmediğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


''Denetim yapılması halinde hukuk dışı ilişkilere kaynaklık eden, dolayısıyla benzer olaylara neden olan bu ortam ortadan kaldırılmış olur. Aksi halde bataklığa gözlerimizi kapayarak sivrisineklere kızmaya devam edeceğiz. Denetim mekanizmalarının işletilmesiyle ilgili olarak denetimden sorumlu olanları uyarıyoruz. Bilindiği üzere görev olarak tanımlanan hususlarda gereğini etkin olarak yerine getirmeyen kamu görevlileri de hukuk önünde suç işlemiş olurlar.


Yapılması gereken bu kurumları denetlemekle görevli ve sorumlu sayılan Bakanlık, Valilik, Sayıştay ve Birlik Denetim Kurulları gibi kamu denetçilerinin görevlerini yapması ve bunları şeffaf bir şekilde Şanlıurfa halkıyla paylaşmasıdır. Sivil toplum kuruluşlarına ve basına düşen ise sürecin takipçisi olmaktır, gözlemcisi olmak değil. Bu yönde şimdiye kadar etkin bir denetim yapıldı mı- Kamuoyunun bunu bilmeye ihtiyacı var. En başta söylediğimizi tekrar ediyoruz. Yok mu denetleyen.''


Şanlıurfa'da 28 Haziran 2012 tarihinde iki grup arasında çıkan ve silahların da kullanıldığı kavgada seken kurşunun bindiği otobüste başına isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Yusuf Kerem Demirel'in yanı sıra 3 kişi daha yaralanmıştı.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa beklediği yağmurlara kavuştu

Urfa beklediği yağmurlara kavuştu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık