Ana Sayfa Güncel ŞANLIURFA BAROSU'NDAN “ZAMAN HIŞIMI” AÇIKLAMASI

ŞANLIURFA BAROSU'NDAN “ZAMAN HIŞIMI” AÇIKLAMASI

Şanlıurfa Barosu, Sivas katliamı dahil bir çok önemli davanın zaman aşımına uğrayarak düşmesi dolayısı ile yazılı basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2012 Çarşamba 19:25
ŞANLIURFA BAROSU'NDAN “ZAMAN HIŞIMI” AÇIKLAMASI
Şanlıurfa Barosu, Sivas katliamı davasının zaman aşımına uğrayarak düşmesi dolayısı ile yaptığı “ZAMAN HIŞIMI” başlıklı yazılı basın açıklamasında:

"Üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen bugün hukuk devleti olmanın bir gereği olarak gösterilen 12 Eylül darbesi sorumlularının yargılanmasının yolunu açan yasal düzenlemeler karşısında, yakın tarihte karanlık merkezlerden yönetilen olayların aydınlanması yolunda toplum büyük bir umudu kuşanmıştı. İşte bunun gibi, sembolik değer taşımanın çok ötesinde olan, insanlığa karsı işlenmiş olduğu mahkeme başkanının basına yansıyan “ama’lı da olsa” "İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz ama bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi'' cümlesi ile de dile getirilmiş olan Sivas katliamı davasında verilen zamanaşımı kararı yakılarak öldürülen insanlarımızın ardından bu kez de vicdanları yakmıştır.Şüphesiz ki kararla ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Bu nedenle bir hukuk kurumu olarak esasa ilişkin değerlendirme yapamayacağız. Ancak Türkiye’nin yakın tarihi ile hesaplaşması, katliamda yakınlarını kaybedenler basta olmak üzere toplumun ayrıştırılarak kontrolünü amaçlayan Çorum Maraş ve Gazi olayları gibi derin iradenin bas aktörlerinin azmettiricisi olduğu benzer "adaletin” mağduru olmuş tüm yurttaşlarımız için incitilmiş adalet duygusunun yeniden tesisi fırsatı söz konusu bu kararla “usulden” bir kenara itilmiştir. Ayni gün hazırlanıp yasalaşan düzenlemeler karşısında insanlığa karsı işlenmiş bir suç olarak Sivas katliamının firarı sanıklarını zamanaşımı engelinden sıyırıp adaletle yüzleştirecek bir düzenlemenin hayata geçirilemememsi yasama organı için de bir eksikliktir. Bunca yılda “makul sürede yargılamayı” başaramayan yargı mekanizmasının nasıl adalet tevzi edeceği ise, üzerinde durulması gereken ayrı bir husustur. İnsanlığa karsı işlenmiş bir suç olgusu sabit iken fail acısından yapılan nitelendirmeye yenik düşülerek, kararın sonuç olarak taşıdığı anlam değerlendirilmeksizin; kardeşlik, eşitlik söylemlerinin gereği gibi işleyen bir mekanizmadan tecelli edecek adalet ile desteklenmeden ne kadar samimi karşılanacağı gerçeğini de bizlere yeniden hatırlatmıştır. Sıradanlaşan adaletsizlik değil ve fakat adaletin kendisi olmalıdır.Basına ve Kamuoyuna Saygıyla Sunulur.14.03.2012

Şanlıurfa Barosu Başkanlığı "

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık