Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa "Bölgenin Havacılık Üssü" Olacak

Şanlıurfa "Bölgenin Havacılık Üssü" Olacak

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Şanlıurfa'yı bölgenin havacılık üssü yapmak istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2012 Çarşamba 15:16
Şanlıurfa
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Şanlıurfa'yı bölgenin havacılık üssü yapmak istiyoruz" dedi.

Şanlıurfa eski havalaanında düzenlenen "Planör Başlangıç Kursu"nu ziyaret eden Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kurs ve kurmayı planladıkları havacılık üssüyle ilgili incelemelerde bulunmak için kente geldiğini söyledi.

THK'nın periyodik aralıklarla Şanlıurfa'da çeşitli havacılık kursları düzenlediğini hatırlatan Yıldırım, pasif durumdaki Şanlıurfa eski havaalanını kurumun faaliyetleriyle aktif hale getirmek istediklerini anlattı.

Yıldırım, bölgede havacılığa ilgi duyan gençlere profesyonel pilotluk eğitimi vermek istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'ya bölgenin ortasında olduğu için Diyarbakır, Gaziantep ve Mardin gibi çevre illerinden gençlerimiz gelsin istiyoruz. Burada gelen gençlerimizin tüm masraflarını ve kurs ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyoruz. Gençlerimize ücretsiz eğitim vermeyi hedefliyoruz. Bu havaalanını iyileştirerek, kullanılabilir hale getireceğiz. Havacılık eğitim merkezini kuracağımız Şanlıurfa'ya daha sonra havacılık meslek yüksekokulu ardından da mutlaka bir helikopter ve uçak bakım merkezi kurmak istiyoruz. Havacılık eğitim merkezi kurduğumuz zaman burada yüzlerce genç eğitim alacak. Onlara eğitim verecek eğitmenler ve tesislerimizde çalışacak kişiler de bölge insanı olacak. Dolayısıyla bu faaliyetin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Havacılık meslek yüksekokulu kurum olarak bizim Şanlıurfalılar'a borcumuzdur. YıllardırTHK'ya destek veren Şanlıurfa halkına okulla hizmet etmek istiyoruz."

-"Çevre il ve komşu ülkelere hitap edecek"

THK Genel Başkanı Yıldırım, bölgeye kuracakları "uçak bakım merkezi"nin bölge ekonomisine de ciddi anlamda katkıda bulunulacağını söyledi.

Şanlıurfa'ya kurulacak merkezin, çevredeki ülke ve illere de hizmet etmesini planladıklarını vurgulayan Yıldırım, "Buraya helikopter ve uçak bakım merkezi kuracağız. Hedefimiz buranın Suriye ve Irak'daki helikopterlerin ve uçakların da bakımlarının yapıldığı bir merkez olması. Bölgede müthiş potansiyel var. Bunu değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

Osman Yıldırım, havacılık faaliyetlerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da ciddi destek verdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Sayın Bakanımız ve Şanlıurfa Valimiz Celalettin Güvenç, bu tür faaliyetleri çok destekliyor. Çünkü ülkemizde havacılık denildiği zaman bakanlığımızın ve kurumumuzun çok etkin rol oynadığını herkes biliyor. Biz Şanlıurfa'yı bölgenin havacılık üssü yapmak istiyoruz. Eğitimiyle, uçak ve helikopter bakımlarıyla, amatör havacılık faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda burayı merkez yapmak istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz."

-"Faaliyetler hızlanacak"-

THK İl Temsilcisi Murat Akaltun da kentte ciddi anlamda bir havacılık potansiyelinin bulunduğunu dile getirerek, "GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'yı farklı alanlarla da anlamlandırmak istiyoruz. Burada planörlük kursu açtık, bin civarında kişi kurslarımıza müracaat etti. Şanlıurfa'nın tarih, kültür, yemek gibi değerlerine havacılığı da eklemek istiyoruz. Bu anlamda ciddi çalışmalarımız var. İnşallah faaliyetlerimiz önümüzdeki dönemlerde daha hızlı ilerleyecek" şeklinde konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star