Ana Sayfa Güncel Şanlıurfa Cem Evi Temeli Atıldı

Şanlıurfa Cem Evi Temeli Atıldı

Şanlıurfa Alevi Kültür Derneğince organize edilen Sırrın Mahallesi Cem Evinin temeli atıldı.

Giriş Tarihi: 26 Haziran 2011 Pazar 15:35
Şanlıurfa Cem Evi Temeli Atıldı
( GAPHA ) - Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Emin İzol, Alevi Kültür Derneği Genel Merkezi Bölge Sorumlusu ve Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Karakaş, Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Başkanı Nadir Aykaç, Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Bakır Nabi Kuzu, Cem Dedesi Ali Sönmez’in kurdele keserek ve temel atma butonuna basarak Şanlıurfa Alevi Kültür Derneğince organize edilen Sırrın Mahallesi Cem Evi temeli atıldı. Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Başkanı Nadir AYKAÇ Gap Haber Ajansı İstihbarat Müdürü Aziz BUDAK’a yaptığı açıklamada; Bu hizmetin gerçekleşmesinde Başta Sayın Valimiz Nuri OKUTAN, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref FAKIBABA ve Emeği geçen tüm yetkililere teşekkürü büyük bir borç bilirim dedi. Aykaç, Cem Evinin can’lar için bir ihtiyaç olduğunu içerisinde ibadetgah, etüt salonları, kütüphane, taziye evi bölge insanının faydalanacağı bir çok hizmette bulunulacağını belirtti. Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Başkanı Nadir AYKAÇ açıklamasında ayrıca 1512, 1826, 1978 yılları ve en yakınımızda olan Sivas katliamlarından sonra Cem’lerin Aleviler üzerindeki baskılar sebebiyle evlerde yapıldığını var olan hükümetin sayesinde yapılan Alevi çalıştaylarıyla Türkiye genelindeki Aleviler’in bir nebze de olsa rahat bir nefes alarak bu tür çalışmalar yaptığını belirterek Cem Evinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Cem Dedesi Ali Sönmez ise Cem Evlerinin varlığının ibadetlere katılımı arttırdığını insanların her türlü sorunun çözümünde büyük bir rol oynadığını Şanlıurfa Cem Evi’nin yapımında vesile olanlara teşekkür ederek cem evinin hayırlı olmasını söyledi.

Alevi Kültür Derneği Genel Merkezi Bölge Sorumlusu ve Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Karakaş ise yaptığı konuşmasında; İslam dininin tanınmasına vesile olan mezheplerden biri de Aleviliktir. Alevilik: yalan söylememek, zina yapmamak, adaletli olmak, eline, beline, diline, aşına, eşine sadık olmak ilkesiyle varlığını günümüze kadar korumuştur. Aleviler; Emevi, Abbasi, Osmanlı ve günümüz Türkiye’sine kadar baskılar görmüşlerdir. Cem Evlerine Cümbüş Evi deme cüreti ile Aleviler hep ikinci sınıf vatandaş olarak görülmüştür. Alevi köylerine zorla cami yaptırılmış, Alevilerin yaşadığı bölge okullarında Sünnilik çocuklarımızın beyinlerine zorla kazınmıştır. Günümüzde yapılan alevi çalıştayları fiyaskoyla sonuçlanmıştır.

Karakaş konuşmasında ayrıca; 2007 yılından bu yana yapılan araştırmalarımızda 67 Bin okul, Bin 220 Hastane, 6 Bin 300 Sağlık ocağı hizmete girerken 85 Bin Cami yaptırılmıştır. 60 Bin kişiye bir hastane düşerken her 350 kişiye bir cami düşmektedir. Bu adalet midir? 25 Milyon Alevi vatandaş bu ülkede vatandaşlık görevini yerine getirerek vergisini öderken 81 ilde 3 Bin 250 Kur’an kursu varken Aleviler Cem Evi sorunu yaşamaktadırlar. 2006 yılında 1,3 Katrilyon olan Diyanet Başkanlığı Bütçesi 2007 yılında 2,7 Katrilyon’a çıkarılmıştır. Bir ülkede Öğretmen, Doktor, Mühendis gibi aydın insanlardan daha çok istihdam anlamında imam alımı yapılıyorsa bu durumu tüm Türkiye sorgulamalıdır. Ülkedeki tüm din temsilcilerine ibadethane vb haklar tanınıyor ancak aleviler ötekileştiriliyor. Biz aleviler ayrı bayrak, ayrı bölge, ayrı kimlik istemiyoruz, biz eşitlik istiyoruz. Dedi.

 

Daha sonra Şah Muhammed türbesi önünde 3. Geleneksel Sırrın Mahallesi Şah Muhammed anma etkinliğiyle misafirlere lokma ikramı yapıldı. İkramın ardından etkinlikler hep birlikte söylenen semah ve türkülerle son buldu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık