Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa Cezaevinde Açlık Grevi Başlatıldı

Şanlıurfa Cezaevinde Açlık Grevi Başlatıldı

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde, PKK üyesi olmak suçundan bulunan tutuklu ve hükümlüler dönüşümlü açlık grevi başlattı.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2011 Çarşamba 09:08
Şanlıurfa Cezaevinde Açlık Grevi Başlatıldı
Cezaevi önünde açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, açlık grevinin tek sebebinin olumsuz cezaevi koşulları olduğunu belirterek, yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı. 
İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu bir grup dernek üyesi ile birlikte öğle saatlerinde cezaevi önüne geldi. Polisin güvenlik önlemi aldığı cezaevi önünde gazetecilere açıklama yapan Cemal Babaoğlu, siyasi koğuşta bulunan tutuklu ve hükümlülerin açlık grevi başlattığını söyledi. Cezaevinde koşulların çok kötü olduğunu, tutuklu ve hükümlülerin bu nedenle greve gittiğini belirten Babaoğlu, şöyle konuştu: 
"İnsanlarımızın düşüncesi, inancı ve de suçu ne olursa olsun hakkı asla gasp edilemez. Tutuklu da olsa, hükümlü de olsa cezaevindeki insanların sağlık, barınma, beslenme, haber alma ve ailesiyle rahat bir şekilde görüşme hakları vardır. Bu hakları kısıtlamak en hafif deyimle insanlık suçudur ve bu suç hiçbir demokratik ülkeye yakışmaz. Zira cezaevleri devletin aynasıdır. Topluma yaklaşım tarzı öncelikle cezaevinde uygulanır. Tutuklu ailelerinin derneğimize yaptığı müracaatlara göre, ağır cezaevi koşullarına dikkat çekmek için siyasi tutuklular açlık grevi başlatmışlardır. Tutukluların bedenini açlığa yatırmaya neden olan sorunların giderilmesini talep ediyoruz. " 
İHD üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından cezaevi önünden ayrıldı. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star