Ana Sayfa Kültür/Sanat Şanlıurfa, Dünya Tarihî Kentler Birliği Üyesi Oldu

Şanlıurfa, Dünya Tarihî Kentler Birliği Üyesi Oldu

Dünyanın en eski şehri ve Hz. İbrahim’in doğduğu yer olan Şanlıurfa, Dünya Tarihi Kentler Birliği'ne üye oldu.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2011 Pazartesi 03:53
Şanlıurfa, Dünya Tarihî Kentler Birliği Üyesi Oldu
12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Şanlıurfa’nın Dünya Tarihi Kentler Birliği'ne üyelik başvurusu, Vietnam’ın Hue Cty şehrinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda oy birliğiyle kabul edildi.

Böylece Şanlıurfa, birliğe İstanbul, Bursa ve Konya’dan sonra katılan Türkiye’nin dördüncü şehri oldu. Ayrıca birliğe. Şanlıurfa ile birlikte müracaat eden Ankara’nın da üyeliği, yapılan yönetim kurulu toplantısında kabul edildi.

FAKIBABA SUNUMUNU İNGİLİZCE YAPTI

Dünya Tarihi kentler Birliği (ILHC-İnternational League of Historical Cities) toplantısında Urfa’nın tarihi ve kültürel mirasını anlatan bir sunum da ingilizce olarak yapan Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bu özelliği, Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini adeta büyüledi.

URFA’NIN ÜYELİK MÜRACAATI KISA SÜREDE KABUL EDİLDİ  

Şuan 56 ülkeden 88 şehrin üyeliğinin bulunduğu Dünya Tarihi Kentler Birliği'ne, Urfa’nın da üye yapılması için Şanlıurfa Belediyesi 2 ay önce müracaat etmişti.

Şanlıurfa’nın müracaatını ilk yönetim kurulu toplantısında gündeme alan Dünya Tarihi Kentler Birliğinin bu müracaatı en kısa sürede sonuçlandırması dikkat çekti.

FAKIBABA: ÜYELİK URFA’NIN TANITIMI İÇİN BÜYÜK ŞANS

         Vietnam’ın Hue Cty şehrinden dönen ve ayağının tozuyla gazetecilere konu hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fakıbaba, üyeliğin Urfa’nın tanıtımı için büyük bir şans olduğunu belirterek, Urfa’yı dünyaya tanıttıklarını söyledi.

         Fakıbaba, “Dünya Tarihi Kentler Birliğine üye oluşumuz bence Urfa’nın tanıtımı için büyük bir şans. Vietnam’da yapılan toplantıda Urfa’yı tanıtan çok iyi bir sunum gerçekleştirdik. Bu sonuç karşısında gurur duymamız lazım. Geçtiğimiz günlerde dünya basınında geniş yer alan Şanlıurfa’nın, ayrıca Romanya’da bir STK tarafından 2011 yılı için “Avrupa’nın Kültür ve Turizm Başkenti” olarak ilan edilmesi toplantıda büyük bir sevinçle karşılandı. Bu iki gelişmeyi yansıtmamız bile üyeler tarafından büyük alkış almıştır. Umarım bu üyelikle birlikte Dünyayı Urfa’ya getirmeye çalışırız”dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık