Ana Sayfa Ekonomi ŞANLIURFA EN ŞANSLI İL OLDU

ŞANLIURFA EN ŞANSLI İL OLDU

6’ncı bölgede Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır; 5’inci bölgede Çankırı, Sinop ve Osmaniye diğer bölgelere göre büyük avantaj taşıyor

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2012 Pazar 17:30
ŞANLIURFA EN ŞANSLI İL OLDU
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı teşvik yasası bazı illere diğerlerinden daha fazla avantaj sağlayacak. 6’ncı bölgede Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır; 5’inci bölgede Çankırı, Sinop ve Osmaniye diğer bölgelere göre büyük avantaj taşıyor.
Yerli ve yabancı yatırımı yeniden hareketlendirecek yeni teşvik sisteminin özellikle bazı illere doping etkisi yapması bekleniyor. Stratejik konum ve ekonomik yapı gibi avantajlar, bazı illeri bulundukları bölgede öne çıkaracak. İHRACAT VE LİMAN Özellikle SGK primi ve Gelir Vergisi avantajı nedeniyle 6'ncı bölgede bulunan iller diğer bölgelere göre büyük avantaja sahip. Yatırımcıların sırasıyla Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'ı tercih etmesi bekleniyor. Bu iller hem Ortadoğu'ya ihracat, hem altyapı hem limana yakınlık açısından dikkat çekecek. İRAN PAZARI ŞANS Altıncı bölgeye getirilen avantajlar, İran ve bölge ülkelerine ihracat yapmak isteyen yatırımcılar açısından büyük fırsat sunuyor. Iğdır, Ağrı, Kars ve Van bu açıdan öne çıkıyor. İran Türkiye'den mobilya, dokuma, cam, makine, elektrikli cihazlar ithal ediyor. Yatırım çekmesi beklenen 5'inci bölge iller ise Çankırı, Sinop, Osmaniye, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun ve Niğde. Çankırı'da yatırım yapanlar da, demiryolu sayesinde hem pazara çok kolay ulaşacak hem örneğin Tunceli ve Erzurum'da yatırım yapanlarla aynı teşviklerden yararlanacak. Sinop, Ordu ve Giresun ise navlun avantajı sunuyor. Aynı şekilde Osmaniye de ön planda. ARTVİN'İ DENİZ YAKTI Yeni teşvik sisteminin açıklanmasıyla bazı illerde başlayan hoşnutsuzların en dikkat çekenini Başbakan Erdoğan yaşadı. Alınan bilgiye göre Erdoğan, en çok teşvik alan 6 veya 5'inci bölgeye giremeyen dördüncü bölgedeki Artvin'i sordu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri ise Erdoğan'a Kalkınma Bakanlığı'nın verilerini anlatarak, Gürcistan'a yakınlığı ve deniz kenarında bulunması sebebiyle Artvin'in bu bölgelere giremediğini ifade ettiler. İŞ DÜNYASININ DESTEĞİ SÜRÜYOR Ağrı TSO Başkanı Mehmet Erat: Paket, ülke için çok önemli bir adım oldu. İhracat artışıyla cari açık kapanacak. Çorlu TSO Başkanı İsmail Güleroğlu: Cumhuriyet tarihinin en makul teşvik paketlerinden biri. Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci: En önemli sorun olan işsizlik ve cari açık yeni teşvik sisteminde yerini buldu. SEDEFED Başkanı Timur Erk: Yeni sistem yapısal sorunların giderilmesine katkı verecek. Stratejik yatırımlar bekliyoruz.(haber.ok.net)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık